Gdyby bohaterowie nie musieli sobie radzić z wewnętrzną walką i przerażającymi, zniechęcającymi niepowodzeniami, czy nadal byłyby to wspaniałe historie? A gdyby ich dokonania nie wymagały wytrwałości? Historia bohaterki, która nigdy w siebie nie zwątpiła czy nigdy nie dokonała błędnego ruchu, szybko stałaby się nudna – och, cóż za niespodzianka, właśnie ni stąd ni zowąd zabiła smoka, zanim zdołał dokonać spustoszenia. (…) bogactwo znaczenia i sensu pochodzi z wytrwałego zmagania się z trudnościami w trakcie nabywania umiejętności związanych z elastycznością psychologiczną. Pasja bez wytrwałości staje się tragedią; wytrwałość bez celu zaś to drwina z ludzkiego potencjału.

Steven C. Hayes

Dziś zapraszam do wysłuchania podcastu o radzeniu sobie z tym, co trudne. Nasze życie składa się zarówno z tych kojących chwil, jak i momentów, które stają się dla nas poważną próbą sił. Choć możemy unikać za wszelką cenę bólu, zawodu, cierpienia lub gwałtownych emocji, trudno jest uciec od tego kawałka ludzkiego doświadczenia. Zamiast angażować wszystkie siły w unikanie, warto przyjąć inną strategię i zacząć budować swoją elastyczność psychologiczną.

Czas na kolejny odcinek podcastu o psychologii!

Kilka zdań wyciągniętych z odcinka „Radzenie sobie z problemami, elastyczność psychologiczna i przyjmowanie przeciwności losu z wdzięcznością”

  • Elastyczność psychologiczna jest obietnicą rozwiązania niemal każdej życiowej trudności, czyli pojawia się kryzys, radzę sobie, a nie udaje, że go nie ma. Pojawia się wyzwanie, staję przed nim w mocy i coś z nim robię. Pojawiają się trudne emocje, pozwalam sobie na nie.
  • Kryzys w życiu człowieka jest początkiem życiowej mądrości. Dzięki trudnym emocjom, wymagającym wydarzeniom czy wyzwaniom możemy zbudować życie wypełnione sensem. Jest jeden warunek, jeśli te wszystkie doświadczenia mają nas wzmacniać musimy je przyjąć, dać im zaistnieć, przeżyć je.
  • Elastyczność psychologiczna jest umiejętnością, to dobra wiadomość, bo oznacza, że można nad nią pracować. Nie jest wpisana w geny, a opiera się na tym, jakie masz za sobą przeżycia i jakie masz nawyki.

Posłuchaj podcastu Radzenie sobie z problemami, elastyczność psychologiczna i przyjmowanie przeciwności losu z wdzięcznością

To już czwarty sezon mojego podcastu. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne.

Możesz posłuchać podcastu też tutaj:

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję „napisz recenzję”. Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją – w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book „Działaj”.

Dołącz do rozwojowego projektu

Jeśli chcesz popracować nad swoim rozwojem, zapraszam Cię do udziału w projekcie psychologicznym, który przygotowałam. Od 10 lat działam z uczestnikami moich kursów online. Może to będzie dobra opcja też dla Ciebie? Zobacz, co pasuje do budowania miłości własnej.