Brak cierpliwości do dzieci | Co powoduje, że krzyczysz, nie masz sił i masz dość?
Wyobraź sobie piękną porcelanową filiżankę, która zachwyca Cię za każdym razem, kiedy na nią spoglądasz. Gdy delikatnie chwytasz za jej uszko, dostrzegasz w środku płyn. Filiżanka jest wypełniona cieczą aż po same brzegi. Co to jest? Nazwijmy to pozytywną energią. Pozytywna energia jest w każdym z nas. Każdy z nas nosi w swoich dłoniach prześliczną filiżankę i każdego dnia opróżnia ją w swoim tempie. Kolejne krople znikają z niej wtedy, gdy starasz się dobrze wypaść w pracy, rozwiązujesz konflikt z bliską Ci osobą, stajesz na wysokości zadania, błyskawicznie załatwiasz milion spraw na swojej liście zadań czy walczysz z wyjątkowo trudnym klientem.
Energia znika z filiżanki wtedy, gdy oddajesz się jednej rzeczy w 100%. Płyn wyparowuje wtedy, gdy po raz kolejny nie wysypiasz się, nie odpoczywasz i przeciążasz swój organizm. Mnóstwo kropel znika z zawrotną prędkością wtedy, gdy udajesz, że coś Cię nie rusza, nie pozwalasz sobie na płacz i robisz wszystko, aby wyjść na tę dzielną. Najdzielniejszą z dzielnych. Bardzo szybko docierasz do dna filiżanki wtedy, gdy w domu panują ciche dni, gdy znów kłócisz się z partnerem, Twoje dzieci non stop chorują lub przeróżne wypadki losowe (małe i duże) dają ci w kość.
Dziś zostawiam tutaj moją ukochaną metaforę filiżanki pozytywnej energii z mojej książki „Rodzic najlepszy pod słońcem„. Myślę, że pasuje nie tylko do rodziców. Jeśli czujesz, że brakuje Ci sił, zacznij gromadzić energię.
czy często pojawia się u Ciebie brak cierpliwości?
Marzenia o większej cierpliwości do własnych dzieci pojawiają się bardzo często w moich rozmowach z mamami. Wersja idealna jest taka, że bez względu na zachowania, słowa, gesty dzieci, zachowujesz spokój. Rozwiązujesz sytuację, nie podnosisz głosu, nie krzyczysz, nie wściekasz się i nie warczysz na wszystkich wokół jak rozjuszone zwierzę. Uśmiechasz się, bierzesz dziecko za rękę, ofiarujesz mnóstwo czułości, ciepła i delikatnych słów. To wersja idealna. Może być też inaczej. Czasem wystarcza bzdura i ostatnie opary cierpliwości ulatują daleko od Ciebie.
Twoja filiżanka, którą opróżniasz za szybko
O cierpliwości właśnie chcę porozmawiać z Wami w dzisiejszym odcinku psychologicznego podcastu. Cierpliwość jest czymś, co dla wielu z nas pozostaje marzeniem. Często obiecujemy sobie, że następnego dnia zaczniemy wszystko od nowa, weźmiemy głęboki oddech, nie zapalimy się tak od razu, porozmawiamy, będziemy bardziej czułe. Czy zawsze takie przyrzeczenie staje się rzeczywistością?
Jeśli Twoja filiżanka jest pełna, masz w sobie mnóstwo pozytywnego nastawienia, bardzo dużo cierpliwości, zadowolenia i nadziei. Rozwiązujesz problemy z wdziękiem, ciepłem i radością. Jeśli jednak Twoja filiżanka opróżniana jest za szybko, masz za mało energii na to, aby dawać cierpliwość swoim dzieciom. Wybuchasz. Wystarcza Ci drobiazg. Buzują w Tobie wyjątkowo trudne emocje.
Z czego się bierze brak cierpliwości?
Poniżej zapisałam najbardziej popularne przyczyny błyskawicznego opróżniania się Twojej filiżanki pozytywnej energii. To przykłady – sprawdź, czy któryś z nich pasuje do Ciebie. Zastanów się również nad tym, co może sprawiać, że ulatuje Twoja energia? Co wysysa z Ciebie siły? Co jest bardzo mocno obciążające i trudne?
zmęczenie
Brak odpoczynku, chwili dla siebie, spokojniejszego momentu w ciągu dnia może mieć bardzo duży wpływ na to, jak reagujesz na codzienne sytuacje. Zmęczenie może dać o sobie znać wtedy, gdy zostają przekroczone pewne granice. Nieprzespane noce powtarzają się przez długi czas, praca mocno daje w kość. Kończysz zadania wieczorami lub wstajesz bardzo wcześnie rano, żeby ze wszystkim zdążyć. Wszystko to może mieć wpływ na to, jak reagujesz na zachowanie dziecka.
konflikty w relacji z partnerem
Nie żyjemy w próżni. Trudne momenty w związku wpływają na to, jak zachowujemy się na innych polach życia. Konflikty w relacji mogą być przyczyną ogólnego podenerwowania. Zwróć uwagę na to, kiedy najczęściej tracisz cierpliwość wobec swoich dzieci. Czy dzieje się to po kłótni z partnerem? A może jesteś mniej cierpliwa, kiedy on jest obok (dzięki czemu zobaczy, jak wiele wyzwań przed Tobą stoi)? Warto zwrócić uwagę na schematy, które się powtarzają.
jeden cel
Brak celów może odebrać nadzieję na przyszłość. Jeśli masz przed sobą niewiele do zrealizowania, możesz w pewnym momencie trafić na bardzo niebezpieczny grunt frustracji i niezadowolenia ze swojego życia. Gdy pojawiają się wyzwania, trudniejsze momenty lub gdy trwa kryzys, potrzebna jest nam nadzieja. Wyobraź sobie sytuację, w której przez dłuższy czas zmagasz się z rodzicielskimi wyzwaniami. Załóżmy, że Twój niejadek od kilku tygodni odmawia zjedzenia niemal każdego posiłku. Pojawia się stres, pojawiają się nerwy, nie masz już pomysłów na to, jak tę sytuację rozwiązać. O tak, to jest koniec świata! A teraz wyobraź sobie, że do tej męczącej sytuacji dodasz swoje małe cele. Stworzysz z dzieckiem listę przeżyć, która daje Wam mnóstwo radości. Czytacie wspólnie książki lub po prostu stawiasz sobie i swojej rodzine drobne wyzwania, które pozwalają przestać myśleć o problemie numer jeden.
Samotność
To coś, co może być bardzo niedocenianym powodem mniejszej cierpliwości do dzieci. Bez względu na to, czy wychowujesz swoje dziecko z jego tatą czy samodzielnie, samotność może być Twoim częstym towarzyszem. Mnóstwo obowiązków, zmartwień, kredyty, zawsze coś do zrobienia w domu. Praca, którą kończy się wieczorami, niewiele okazji do rozmów, bycia z kimś bliskim, dzielenia się swoimi trudnościami. A gdy dodamy do tego wszystkiego małe szanse na oddanie własnych obowiązków choć na chwilę drugiej osobie, może być bardzo ciężko trwać w pozytywnym nastawieniu do dzieci.
Kilka myśli wyciągniętych z tego odcinka:
- Moim zdaniem odczuwanie poczucia winy po wyrażeniu agresji w sposób nieprzyjemny dla innych ludzi to jest zawsze informacja, że ta osoba odczuwająca wyrzuty sumienia ma przestrzeń do pracy i do zmiany. Problem pojawia się wtedy, kiedy próbujemy uzasadniać nasze krzyki, zachowaniem dziecka.
- Brak cierpliwości jest informacją o Tobie. Nie o dziecku, nie o jednym, drugim, trzecim dziecku. Tylko o twoich nawykach, zachowaniach, sytuacji życiowej, która prawdopodobnie sprawiła, że jesteś na granicy wytrzymałości, być może w trybie przetrwania i napięcie jest za duże.
- Prawdopodobnie w tych relacjach najbliższych, najbezpieczniejszych pozwalamy sobie na więcej, w nadziei, że ten nasz wybuch frustracji czy napięcia, zostanie przyjęty, przetrawiony i ta osoba będzie dalej naszą bezpieczną przystanią.
Posłuchaj podcastu Brak cierpliwości do dzieci | Co powoduje, że krzyczysz, nie masz sił i masz dość?
Wygraj z przeciążeniem i wypaleniem
Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Przedstawiam Ci 8-tygodniowy projekt psychologiczny, podczas którego popracujesz nad wzmacnianiem odporności psychicznej, lepszym radzeniem sobie ze stresem i przeciążeniem. Wypalenie to nie jest punkt programu w życiu rodzica. Można skutecznie mu zapobiegać i cieszyć się rodzicielstwem bez wyrzutów sumienia. W programie 8 lekcji, materiały szkoleniowe, ćwiczenia i możliwość konsultacji mailowych przez cały czas trwania kursu.
Udział w kursie to:
- 8 lekcji kursu Mama wypalona życiowo
- dostęp do nagrania godzinnego szkolenia o planie kryzysowym
- możliwość konsultacji mailowych przez cały czas trwania kursu
- mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych ze wspieraniem emocjonalności Twojego dziecka
-
Wypalenie | Pakiet szkoleń podcastowych177.00zł
-
Produkt w promocjiMama wypalona życiowoOriginal price was: 420.00zł.350.00złCurrent price is: 350.00zł.
-
Produkt w promocjiMama wypalona życiowo + wsparcie indywidualneOriginal price was: 750.00zł.690.00złCurrent price is: 690.00zł.