Przeprowadź wywiad z bliską osobą


Nic prostszego. Wystarczy zamknąć się w sobie, schować w swoich emocjach, otulić się niechęcią i grubą warstwą żalu. Miało być inaczej. Miało być po prostu pięknie – mimo codzienności, szaro-burych problemów i rutyny, która podobno wkrada się w każdą relację. Może nawet pamiętasz te momenty, w których sielanka trwała w najlepsze? Jak smakowała tamta nadzieja? Co dzieje się z emocjami, gdy wszystko wygląda dobrze? Czy roztrzaskują się one na drobne kawałki wtedy, gdy dzieje się coś niedobrego?

Czy można budować jakąkolwiek relację bez trudnych momentów? Nie wiem, czy potrafię uwierzyć w taki scenariusz. Z jednej strony to życie składa się ze znaków zapytania, porażek, zmian i pięknych chwil. Z drugiej strony każdy z nas zmaga się ze swoimi własnymi zmianami. Nowe doświadczenia utrwalają niektóre części nas i przebudowują inne. Trudny moment w relacji to ta chwila, gdy sprawdzamy, jak nam jest ze zmianami, jakie zaszły.

Przeprowadź wywiad z bliską osobą

Dzisiaj przygotowałam dla Was arkusz, dzięki któremu możecie przeprowadzić wywiad z bliską osobą. Zachęcam Was nie tylko do rozmowy, ale też do zapisania poszczególnych wniosków i refleksji. Czas wejść w rolę dziennikarza, który przeprowadza wywiad z kimś fascynującym. Za jakiś czas możecie porozmawiać na te tematy raz jeszcze i dostrzec to, co się zmieniło. Zachęcam też do spoglądania na bliską osobę właśnie z takiej perspektywy – oto stoi przede mną człowiek, który wciąż się zmienia. Dojrzewa, staje przed wyzwaniami, ma na swoim koncie kolejne doświadczenia i przeżycia. Ten człowiek zawsze ma w sobie coś do odkrycia. Przeprowadzenie wywiadu na przykład raz w roku, może być idealnym sposobem na odświeżanie bliskości.

Zwróćcie uwagę na to, że niektóre pytania są „jednorazowe” – chociażby to pierwsze, które znajduje się na następnej stronie. Mimo tego koniecznie spróbujcie przy kolejnych wywiadach poszukać z bliską osobą nowych odpowiedzi. Kto wie, co tam jeszcze się kryje w naszym wnętrzu 🙂

Dobrym sposobem może być wspólne przeprowadzenie takiego wywiadu. Jeśli macie taką możliwość, wydrukuj wtedy dwa egzemplarze tego zeszytu. Wypełnijcie je, a następnie zachowajcie na przyszłość.

Pamiętaj o tym, że taki wywiad może być wzbogacający dla każdej relacji, w jakiej jesteś. Jeśli trzeba, dopasuj pytania do takiego związku i wykorzystaj moc rozmowy.

Przeszłość

 1. Przypomnij sobie swoje dzieciństwo. Co zawsze chciałeś zrobić jako dziecko, ale nigdy tego nie realizowałeś?
 2. Gdybyś mógł wysłać do siebie z przeszłości list z dobrymi radami, co by się znalazło w tym liście?
 3. Jakie jest Twoje ulubione wspomnienie z ostatnich 5-10 lat?
 4. Czy jesteś z siebie dumny? Co ostatnio sprawiło, że poczułeś dumę?
 5. Czy jesteś ze mnie dumny? Co sprawia, że czujesz dumę z mojego powodu?
 6. Co zmieniło się w Tobie w ciągu ostatnich 2-3 lat?

Teraźniejszość

 1. Czym nie chcesz się dzielić? Czy są jakieś przedmioty, które są dla Ciebie na tyle ważne, że czujesz opór dzieląc się nimi?
 2. Jakiego wsparcia aktualnie ode mnie potrzebujesz? Co mogę zrobić, aby być dla Ciebie lepszym partnerem?
 3. Czy czujesz się kochany? Co sprawia, że czujesz się kochany?
 4. Czy czujesz się doceniany za codzienne wysiłki? Co mogę zrobić, aby bardziej Cię doceniać?
 5. Gdyby ktoś mógł Cię opisać, co mógłby o Tobie powiedzieć? Jak postrzegają Cię ludzie?
 6. Jak opisałbyś naszą relację?

Przyszłość

 1. Jak sobie wyobrażasz swoje życie za 10 lat? Jak chcesz żyć?
 2. Gdybyś miał magiczną różdżkę, co chciałbyś zmienić w swoim życiu?
 3. Co chciałbyś przeżyć w ciągu najbliższych 6 miesięcy?
 4. Co dałoby Ci poczucie spełnienia w życiu?
 5. Co chcesz zacząć robić? Dlaczego? Co by to zmieniło?
 6. Jak sądzisz, nad czym musisz zacząć pracować, aby zmienić swoje życie na lepsze?
wywiad z bliską osobą

Pobierz pytania w formie zeszytu ćwiczeń

Przygotowałam dla Ciebie pytania w formie zeszytu ćwiczeń. Na arkuszach Zeszyt Ćwiczeń – wywiad z bliską osobą znajdziesz pytania i miejsce na odpowiedzi. Myślę, że taki osobisty dokument dotyczący Waszej relacji może być ważnym kawałkiem Waszej historii.

Kilka wskazówek

 • pamiętaj o tym, że chodzi nie tylko o samą rozmowę, ale też o jej klimat. Zadbaj o to, aby pojawiła się w Tobie ciekawość drugiego człowieka. Zasada jest jedna: szukasz informacji tak, jakbyś przeprowadzała wywiad z kimś obcym.
 • pamiętaj o magicznym pytaniu dlaczego? – dobrze jest pogłębiać pytania właśnie w taki sposób. Dopytuj, poproś o doprecyzowanie, dowiedz się, co oznacza dla kogoś taka odpowiedź.
 • potraktujcie pytania jak wstęp do dłuższych rozmów – nie zatrzymujcie się jedynie na krótkich odpowiedziach – poeksplorujcie.
 • taka rozmowa ma być wstępem do ulepszania relacji, codzienności, do wzmacniania poczucia wspólnoty. Wyciągnijcie wnioski z odpowiedzi, ale też od czasu do czasu przypominajcie sobie o tym, co omówiliście. Zmiana pojawia się wtedy, gdy nie tylko o niej rozmawiamy, ale też cokolwiek robimy.

Ważna uwaga

Zawsze gdy tworzę materiały dotyczące pracy nad relacjami, skupiam się na tym, co każdy z nas może zrobić. Wywiad z bliską osobą nie będzie inny. Nie pytam o to, czy Twoja bliska osoba też się stara, czy jest zaangażowana i czy zależy jej tak jak Tobie. Tak naprawdę nie mamy kontroli nad tym, co robi, czuje, jak zachowuje się drugi człowiek. Jeśli chcemy zmiany, możemy skupić się tylko na tym, gdzie mamy jakąkolwiek kontrolę. Ja wiem, że wpływam na siebie, mogę pozmieniać swoje nawyki, zachowania, style myślenia. Mogę wyjść z inicjatywą, zmienić nieco podejście, odpuścić lub wyznaczyć granice. Jedyne, co mogę zrobić, to ułożyć swój świat tak, aby ktoś, kto jest przy mnie, mógł się do tego odnieść. Wygląda na to, że możemy wpłynąć na innych ludzi tylko własnymi zmianami, a nie namowami.

Ten artykuł powstał podczas moich przygotowań do kolejnej edycji kursu Wyznaczanie granic w relacjach, który startuje już 17 lipca. Podczas 10 tygodni intensywnej pracy online, zajmujemy się takimi tematami, jak:

 • zasady budowania zdrowych relacji
 • miękkie i twarde granice w relacjach
 • granice i kłótnie oraz konflikty
 • język granic – jak je komunikować
 • zasady wyznaczania granic w relacjach
 • trójkąt dramatyczny i toksyczne relacje
 • poczucie odpowiedzialności w relacjach
 • asertywność od A do Z
 • tworzenie klimatu sprzyjającego relacjom

Zapraszam do udziału w kursie – tradycyjnie lista uczestników jest krótka. Działamy bardzo intensywnie w ramach konsultacji mailowych, szkolenie online, a także poprzez cotygodniowe lekcje, które trafiają do uczestników raz w tygodniu.

Zapraszam serdecznie na instagram ♡

2 komentarze

 1. Weronika
  14 lipca 2020
  Odpowiedz

  Bardzo fajny pomysł na rozmowę z bliską osobą. U nas taka rozmowa będzie podzielona na etapy, na razie udało nam się przerobić dwa pytania. Mój mąż nie jest zwykle tak otwarty, by rozmawiać o sobie, ale teraz się otwiera stopniowo. Taka rozmowa zbliża, wzmacnia więź, która się rozluźnia, kiedy pędzimy zajęci różnymi obowiązkami. Dziękuje i pozdrawiam

 2. Wisława
  15 lipca 2020
  Odpowiedz

  Dziękuję, za „Zeszyt Ćwiczeń – Wywiad z bliską osobą”. Mam zamiar przeprowadzić go z mężem, ale zastanawiam się czy nie przeprowadzić go też z córką i synem. Pozdrawiam Wisława

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *