Zmienianie innych ludzi


zmienianie innych ludzi

Możesz mieć w głowie mapę marzeń, mapę miejsc, które chcesz zobaczyć, mnóstwo wizji i pomysłów, które czekają na doskonały moment realizacji. Pozwól, że dziś zaproszę Cię do sprawdzenia, czym jest Mapa Złych Pomysłów. Chciałabym, żebyśmy wspólnie odkrywali jej kolejne części – chodź, poeksplorujmy. Mapa Złych Pomysłów to sieć zachowań, przyzwyczajeń i przekonań, która sprawia, że oddalamy od siebie i szczęście i rozwój. Mapa sprawia, że zapominamy o swoich wartościach i podążamy nieodpowiednią ścieżką. Taka mapa zawiera mnóstwo wskazówek, które spychają Cię skutecznie z obranej drogi. Kierowanie się nią sprawia, że nie potrafisz żyć w zgodzie z własnymi priorytetami – realizujesz czyjeś pomysły na Twoje własne życie. Czy i Ty podążasz przez życie z tą nieznośną Mapą? Sprawdźmy to – dziś spróbujmy odkryć jej ważny punkt.    

Zmienianie innych ludzi

Jestem pewna, że czasem jesteś w takiej właśnie sytuacji: wchodzisz w rolę Wszechwiedzącego. Spoglądasz na swojego męża, żonę, przyjaciela, rodzica czy brata i doznajesz olśnienia. Wiesz! Ty po prostu wiesz, jak powinni żyć. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, co powinni myśleć, jak się zachowywać, czym interesować. Jak dobrze byłoby wtłoczyć każdą z tych osób w wygodną, stworzoną przez Ciebie ramkę. Gdyby dobrze poszło, mogłabyś stworzyć całą kolekcję ludzi, których wykreowałaś.  

Jest jednak druga strona medalu. Ty. Ty – człowiek borykający się z prokrastynacją, niespełnionymi marzeniami, brakiem odwagi. Ty – osoba, która nie chce ryzykować, wybucha złością, nie do końca radzi sobie ze stresem czy emocjami. Ty – niedoskonała. Ty – człowiek, który mimo wszystko woli zająć się życiem innych ludzi, zamiast swoim.  


Usilne próby zmieniania wszystkich wokół nas mogą być sygnałem wielu rzeczy. Braku pewności siebie, niechęci do przyjęcia odpowiedzialności za swoje życie, a nawet wielkiej, męczącej, wstrętnej prokrastynacji, która każe zajmować się innym ludźmi a nie sobą. Cóż, takie próby nie działają dobrze ani na Ciebie ani na relacje z innymi ludźmi. Przede wszystkim: tracisz czas – zajmujesz się czymś, co w ogóle nie powinno Cię interesować. Najczęściej nie możesz spodziewać się żadnych skutków swoich działań. Na siłę starasz się udowodnić innym, że masz inne poglądy – lądujesz w bagnie konfliktu. Pokazujesz ukochanemu, że wygląda tragicznie i powinien w końcu coś ze sobą zrobić – serwujesz Wam dystans, a jemu pewność, że już nie podoba Ci się tak, jak kiedyś. Mówisz mamie, że musi na starość zająć się czymś sensownym – podkreślasz jej wiek i sugerujesz, że już jest niedołężna.  

Twoje działania są jak brzęczenie kilku natrętnych much – denerwujące. Jesteś pewna, że chcesz stać się takim natrętem?    

Co zamiast tego?

Nadzieja. Mam nadzieję, że żyjesz tak, jak chcesz żyć. Mam nadzieję, że jesteś szczęśliwa. Wierzę w to, że każda Twoja decyzja jest zgodna z Twoimi priorytetami. Trzymam kciuki za Twoje plany, marzenia, pomysły – nawet jeśli ich nie rozumiem. Ufam Ci – jesteś przecież dorosła, odpowiedzialna za samego siebie. Zamiast zamartwiania się i udowadniania Ci, kto wie lepiej, skupię się na sobie. Ty możesz zrobić to samo z innymi ludźmi. Zmienianie innych ludzi zmień na coś o wiele lepszego:

 • pozwól bliskiej osobie realizować jej pasję
 • nie próbuj zmieniać wizji idealnego życia swojego przyjaciela – ta jest jego
 • daj spokój rodzicom – bądź przy nich, ale nie szukaj sposobów na pokazanie, jak jesteś mądry i dorosły. Nie bądź gówniarzem.
 • zrób dobrą kolację i zaproś bliskich do siebie – poznaj ich pomysły, pasje, preferencje. Zainspiruj się nimi.
 • pozwól ukochanemu ubierać się, czesać, ćwiczyć tak jak on chce.
 • nie bądź denerwujący – akceptuj a nie nakazuj.

Uwierz mi, to dodaje do życia mnóstwo spokoju.

Posłuchaj podcastu Zmienianie innych ludzi

Jeśli chcesz popracować nad relacjami, dołącz do najbliższej edycji kursu Wyznaczanie granic w relacjach. Pracujemy nad asertywnością, budowaniem trwałych i udanych związków oraz nad swoim miejscem w relacjach aż przez 10 tygodni.

10 komentarzy

 1. 15 marca 2017
  Odpowiedz

  Zapamiętuję słowo nadzieja! W tych złych momentach ważne są takie słowa klucze, które szybko pozwalają się przywołać do porządku 🙂

  • 28 marca 2017
   Odpowiedz

   Bardzo podoba mi się Twój sposób. Jakie jeszcze słowa-klucze masz?

 2. Świetny post:) Blog bardzo oryginalny, przyjemnie się czyta, pozdrawiam!
  http://www.ladymademoiselle.pl/

 3. 16 marca 2017
  Odpowiedz

  Dokładnie! Musimy pozwolić sobie nawzajem ŻYĆ! 🙂

 4. Karolina
  23 marca 2017
  Odpowiedz

  Cudowny artykuł. Muszę sobie to chyba gdzieś wydrukować.
  Co prawda za swoimi bliskimi biegam tylko wtedy kiedy chodzi o ich zdrowie czyli: zrób badania, chodź ze mną na trening, ogranicz cukier….
  Muszę znaleźć inny sposób na dbanie o Nich 🙂

  • 28 marca 2017
   Odpowiedz

   Bardzo dobre podejście 🙂 Trzymam kciuki Karolina za Twoje poszukiwania 🙂

 5. Paweł Zimnowodzki
  7 maja 2017
  Odpowiedz

  Dzięki za to, że przypominasz o tym co ważne 🙂

 6. Natala
  8 sierpnia 2020
  Odpowiedz

  Stawiam sobie poprzeczkę bardzo wysoko, od zawsze tak było. Do tego świetna organizacja, upór w dążeniu do wyznaczonego celu, podejmowanie nowych wyzwań, silna motywacja. Dzięki temu osiągnęłam w życiu wiele. Nie każdy ma jednak tyle samozaparcia w realizacji swoich celów. Łapię się często na tym, że chce zmieniać innych na swoje podobieństwo. Ten podcast bardzo mi pomógł spojrzeć na to z innej perspektywy – jak bardzo denerwujące może to być dla innych. Dziękuję Edyta – od dzisiaj będę się starać być wzorem do naśladowania, inspiracją dla innych, ale nie będę narzucać się z moją wizją świata 🙂

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *