aplikacja monitorująca w telefonie dziecka
Serial Zachowaj spokój | fot. Piotr Liwic

Wyobraź sobie taki scenariusz. Uświadamiasz sobie, że Twoje nastoletnie dziecko skrywa przed Tobą swoje tajemnice. Niewiele Ci mówi o sprawach, które chcesz, aby były omawiane. Nie zawsze wiesz, gdzie jest, z kim spędza czas, co robi. Może nawet nie znasz swojego dziecka? Może Twój 15-latek, 17-latek, 18-latek, który wciąż ma swoje obowiązki w Twoim domu, buduje świat, do którego Cię nie chce wpuścić? Co wtedy zrobisz? Zachowasz spokój? A może zrobisz wszystko, aby poznać tajemnice swojego dziecka?

Czy to wyraz troski czy nadmierna kontrola?

Lęk o własne dziecko oplata rodzica niczym pajęcza sieć. Nie pozwala zasnąć jak ziarnko grochu, które ktoś włożył pod jego materac. Jest wciąż obok niego, w jego głowie, w zachowaniach i decyzjach. Staje się jego teraźniejszością i przyszłością. I w pewnym momencie może sprawić, że relacja z dzieckiem traci swoje barwy – na jej miejsce wskakują obawy. W tym odcinku podcastu zatrzymuję się na moment przy lęku rodzica. Przy tym lęku, który zmusza do niektórych działań, a nawet do przekraczania granic.

W tym odcinku usłyszysz o:

  • badaniach Instytutu Kantar Polska na zlecenie Netflix, które pokazało, jak rodzice postrzegają bezpieczeństwo swoich nastoletnich dzieci
  • zagrożeniach czyhających na nastolatków
  • lęku rodzica i o tym, jak tym lękiem się zaopiekować

Zostawiam dla Ciebie kilka pytań do własnej refleksji (wspominam o nich też w końcówce nagrania):

  • w jakich sytuacjach lub sferach w życiu nie pozwalasz dziecku na samodzielność, a już najwyższy czas, aby to się stało?
  • jakie twoje działania są przesadą? czy jest coś, co robisz, co jest jednak przekraczaniem granic twojego dziecka?
  • jakie zasady chcesz omówić z dzieckiem? jakie zasady już obowiązują w Waszym domu? jak brzmiałby Wasz rodzinny kontrakt dotyczący zaufania, bezpieczeństwa i prywatności?

Partnerem tego odcinka mojego podcastu jest Netflix, który zlecił Instytutowi Kantar Polska przeprowadzenie badań dotyczących bezpieczeństwa, zaufania i prywatności w relacji rodzic-dziecko. Czy duża ingerencja i kontrola życia nastolatka to dobry krok? Gdzie leży granica prywatności dziecka? Na co może pozwolić sobie rodzic? Takie problemy znakomicie pokazuje serial Zachowaj spokój, który jest dostępny w serwisie Netflix.

Posłuchaj podcastu Aplikacja monitorująca w telefonie dziecka

>

iTunes | Spotify | Youtube


Podcast powstał podczas mojej współpracy z Netflixem.

Dodaj komentarz