Jak nie zmarnować sobie życia?


Twoje życie to mniej więcej 4 tysiące tygodni. Masz do dyspozycji ten ograniczony czas – co zamierzasz z nim zrobić? Jak wykorzystasz najbliższe tygodnie? Na jakie działania się zdecydujesz i z których aktywności zrezygnujesz? Czy pozwolisz sobie na uważne przyjrzenie się temu, jak przeżywasz dzień i wprowadzisz potrzebne zmiany? Przed Tobą kilka tysięcy tygodni – jak dodasz każdemu z nich wartości?

Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka Podcastu o psychologii.

Kilka słów wyciągniętych z nagrania Jak nie zmarnować sobie życia?

  • Zarządzanie czasem to nie jest sztuka żonglowania zadaniami, tylko to jest sztuka odmawiania, sztuka rezygnacji, sztuka wybierania tego, w co mamy ochotę się zaangażować.
  • Przyjrzyj się temu co robią inni ludzie, przyjrzyj się temu co obserwujesz, przyjrzyj się tej liście rzeczy do zrobienia, która rośnie i jest nieskończona. Pomyśl o tym, czy któraś z tych rzeczy, z tych ścieżek życiowych, które obserwujesz z wypiekami na twarzy, to jest ścieżka, którą rzeczywiście chcesz podążać. Czy to jest Twoja historia? Czy to Twoje przeznaczenie?
  • Dobre zarządzanie czasem, również według autora książki Cztery tysiące tygodni, polega przede wszystkim na tym, że wyeliminujesz ze swojego planu rzeczy zbędne, bezmyślne, bezsensowne. Będziesz mieć dzięki temu miejsce na te działania, które rzeczywiście przyniosą Ci to życie wymarzone, wyśnione.
  • To książka, która pokazuje, że najważniejsza w zarządzaniu czasem jest samoświadomość, przyglądanie się swoim marzeniom, celom, ale w taki bardziej analityczny sposób. Czy to naprawdę jest mój cel? Czy to jest moje marzenie?

Jeśli chcesz poczytać filozofii, jaka stoi za mądrym zarządzaniem czasem, polecam Ci książkę Olivera Burkemana Cztery tysiące tygodni. Plany, schematy działania, listy rzeczy do zrobienia mają duże znaczenie w procesie realizowania celów. Mogą jednak okazać się nieskuteczne, jeśli nie zastanowisz się nad tym, po co Ci one są potrzebne. W książce znajdziesz mnóstwo konkretnych wskazówek, dzięki którym nie tylko nie zmarnujesz swojego życia, ale i wykorzystasz je na 100%.

Posłuchaj podcastu Jak nie zmarnować swojego życia?

To już trzeci sezon mojego podcastu. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne.

Możesz posłuchać podcastu też tutaj:

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję „napisz recenzję”. Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją – w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book „Działaj”.

1 Comment

  1. 22 listopada 2022
    Odpowiedz

    Edyta, dziękuję że pochyliłaś się nad tym tematem znowu – bo czuję, że temat rezygnowania z.. wraca do mnie. Świetne nagranie!❤️ Jest nad czym pracować 💪

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *