Jak poradzić sobie ze stresem? | Plan działania


Radzenie sobie ze stresem może być dużym wyzwaniem. Trudności zaczynają się w momencie, w którym postanawiasz przyjrzeć się tylko jednej części tego, co niesie ze sobą stres. Zrób tym razem krok dalej. Wyobraź sobie, że radzisz sobie ze stresem na różnych polach. Wpływasz na emocje, przekonania, myśli i reakcje, to jasne. Ale też działasz tam, gdzie stres lubi się odzywasz – wpływasz na swoje ciało, styl życia, codzienność. Czas na plan działania!

Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka Podcastu o psychologii.

Kilka słów wyciągniętych z nagrania Jak poradzić sobie ze stresem? Plan działania

  • Pierwsza rzecz w poradzeniu sobie ze stresem to przeanalizowanie stresorów. Nazwij je. Co się wydarza? Czego dotyczy sytuacja? Zrób krok dalej i zastanów się jakich kompetencji ci brakuje by sobie poradzić z tym stresorem?
  • Warto zadać sobie pytanie: Co w Twoim stylu życia lub otoczeniu musi się zmienić, żeby ten stresor został usunięty? Jeśli Twoim stresorem jest poranny chaos, który wpływa negatywnie na resztę dnia może potrzebujesz zrobić część rzeczy wieczorem, może potrzebujesz dokładnie zaplanować poranne kroki, rytuał poranka, a może potrzebny ci jest specjalny system, który uchroni cię przed spóźnieniami?
  • Może potrzebujesz pomocy? Powiedz kilka magicznych zdań zaczynających się od: potrzebuję…, pomogłoby mi…, to nie jest dobry moment na…. . Udawanie, że pewnych potrzeb nie ma, że nie potrzebujesz wsparcia, sprawia, że tracisz czas na zmiany i generujesz stres.
  • Uznaj stres jako punkt programu. Jest on warunkiem rozwoju, byłabyś nieznośna, gdyby nic nigdy w życiu nie stresowało, możesz zwracać uwagę na swoje schematy działania, które nie funkcjonują dobrze. Bez stresu byłoby dziwnie, niepokojąco i napewno nie rozwojowo.

Jeśli chcesz popracować nad swoim poczuciem szczęścia i zbudować swoją wewnętrzną siłę potrzebną w czasie kryzysu, zapraszam Cię do udziału w kursie Trening Szczęścia, który jest dostępny w niższej cenie w listopadzie. Podczas 10 tygodni kursu online popracujesz nad swoją odpornością psychiczną i zdolnością do radzenia sobie z wyzwaniami i trudnościami. Poznasz skuteczne narzędzia, które wzmocnią Twoje poczucie szczęścia w różnych momentach w życiu.

Posłuchaj podcastu Jak poradzić sobie ze stresem?

To już trzeci sezon mojego podcastu. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne.

Możesz posłuchać podcastu też tutaj:

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję „napisz recenzję”. Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją – w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book „Działaj”.

Co o tym sądzisz?

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *