schizoidalne zaburzenie osobowości
Monolith Films

Chciałabym co jakiś czas pokazywać Wam dobre psychologiczne filmy, które nie tylko poruszają, ale pozwalają troszkę lepiej poznać człowieka. Sama staram się nieprzypadkowo wybierać to, co oglądam i często udaje mi się trafić na prawdziwą perełkę. Mam nadzieję, że ten pomysł Wam się spodoba. Dzisiejszym tematem będzie schizoidalne zaburzenie osobowości.

Historia o…

Lars jest krańcowo nieśmiałym i zamkniętym w sobie młodym człowiekiem. Nie potrafi nawiązać normalnych relacji z ludźmi. Mieszka w garażu swojego brata Gusa i jego żony Karin. Oboje są bardzo zaniepokojeni nienaturalnym odosobnieniem Larsa, więc z wielką ulgą przyjmują wiadomość, że Lars poznał przez Internet dziewczynę.

Bianka jest piękna, Lars jest w niej niezwykle zakochany. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zgrabna brunetka jest… dmuchaną lalą. Pani psycholog, do której udaje się zdenerwowany Gus, radzi, aby przez jakiś czas pozwolić Larsowi tkwić w tej iluzji. Wszyscy chcą pomóc chłopakowi, wkrótce więc Bianka staje się jedną z bardziej znanych osób w miasteczku.

schizoidalne zaburzenie osobowości

Artyści i twórcy

Twórcy: Craig Gillespie, Nancy Oliver

Artyści: Ryan Gosling, Emily Mortimer, Paul Schneider

Temat filmu: schizoidalne zaburzenie osobowości i urojenia

To zaburzenie jest powiązane z tendencją do izolowania się od innych i wybierania samotności. Osoba z zaburzeniem nie jest zainteresowana relacjami z ludźmi na żadnym poziomie – ani emocjonalnym ani seksualnym. Ma duży kłopot z emocjami – z ich odczuwaniem, rozumieniem, wyrażaniem.

Ważnym elementem jest chłód emocjonalny, obojętność – również wobec najbliższych. Osoba żyjąca z takim zaburzeniem często ma bardzo bogate życie wewnętrzne – jest kreatywna, tworzy bogaty świat fantazji i wyobrażeń. Jest on bezpieczny, podczas gdy świat zewnętrzny jest niebezpieczny i niepokojący.

Schizoidalne zaburzenie osobowości | kilka faktów

Skąd się to bierze?

Istnieje kilka różnych teorii. Niektórzy badacze szukają przyczyn w genach – np. dostrzegalne są powiązania między występowaniem tego zaburzenia wtedy, gdy w rodzinie pojawiała się schizofrenia. Inni stwierdzają, że wpływ może mieć wychowanie w rodzinie, w której występował deficyt miłości.

Jakie konsekwencje?

Brak głębszych relacji z ludźmi. Gdy pojawiają się emocje, zależność uczuciowa, bliskość – pojawia się przytłoczenie, chęć uwolnienia się. W kryzysach mogą pojawić się zaburzenia psychotyczne np. urojenia. Pojawiają się zachowania rozładowujące napięcie (acting-out) np. nadużywanie alkoholu.

Co się wtedy robi?

Kluczem jest terapia – przede wszystkim związana z poprawą funkcjonowania człowieka na co dzień.

W filmie Miłość Larsa przedstawiono zarówno zaburzenie jak i moment, w którym za pomocą urojenia (lalka to kobieta) główny bohater próbuje sobie poradzić z trudną dla niego sytuacją. Cała historia relacji Larsa z Bianką staje się tłem dla zmian, dzięki którym Lars lepiej radzi sobie ze swoim zaburzeniem i odnajduje swoje miejsce w społeczeństwie.

Zwiastun filmu

Literatura i wiedza

Jeśli chcesz bardziej zgłębić ten temat, koniecznie sięgnij po książki i badania, które opisują dokładnie to schizoidalne zaburzenie osobowości. Mam dla Ciebie kilka konkretnych źródeł.