Chciałabym co jakiś czas pokazywać Wam dobre psychologiczne filmy, które nie tylko poruszają, ale pozwalają troszkę lepiej poznać człowieka. Sama staram się nieprzypadkowo wybierać to, co oglądam i często udaje mi się trafić na prawdziwą perełkę. Mam nadzieję, że ten pomysł Wam się spodoba. Dzisiejszym tematem będzie zaburzenie osobowości borderline.

Historia o…

Oparta na autentycznych wydarzeniach historia życia seryjnej morderczyni – Aileen Wuornos. Znajomość Aileen z Selby, młodą dziewczyną spotkaną w barze, szybko przeradza się romans. Selby porzuca dla Aileen swoje życie i obie przeprowadzają się do motelu. Aileen, walcząc o utrzymanie związku z Selby, próbuje znaleźć pracę i rozpocząć nowy etap życia. Niestety odrzucenie społeczne kończy się powrotem do prostytucji. Aileen, pobita i brutalnie zgwałcona przez klienta, zabija go. Prowadzi to do kolejnych brutalnych morderstw.

Artyści i twórcy

Scenariusz i reżyseria: Patty Jenkins

Aktorki: Charlize Theron, Christina Ricci

Temat filmu: Zaburzenie osobowości borderline (z pogranicza)

To zaburzenie jest powiązane z dużą chwiejnością emocjonalną i bardzo niestabilnymi relacjami z innymi ludźmi. Osoba zmagająca się z tym zaburzeniem często zachowuje się w sposób nieakceptowalny społecznie oraz podejmuje działania ryzykowne (np. przypadkowy seks, nadużywanie różnych substancji, ryzykowanie życia).

Ważnym elementem jest poczucie wewnętrznej pustki oraz problem z określeniem tego kim się jest. Jeśli każdy z nas nosi w sobie jakiś obraz siebie, to osoba z tym zaburzeniem nosi w sobie niewyraźny szkic. Taka osoba nie jest stała emocjonalnie – jej emocje mogą zmieniać się jak w kalejdoskopie w ciągu kilku godzin.

Kilka faktów o zaburzeniu osobowości borderline (z pogranicza)

Skąd się to bierze?

Najczęściej mówi się o tym, że traumatyczne zdarzenia z dzieciństwa (np. długotrwałe wykorzystywanie seksualne) mają duży wpływ na występowanie zaburzenia. Drugi trop to wpływ rodziców i opiekunów – przemoc emocjonalna, zaniedbanie, brak więzi, unieważnianie emocji dziecka. Bierzemy pod uwagę splot wielu różnych czynników, którego skutkiem jest takie zaburzenie.

Jakich konsekwencji trzeba się spodziewać?

Badania wskazują, że taka diagnoza obarczona jest dużym ryzykiem samobójstwa. Osoby z taką diagnozą mają trudność w budowaniu stabilnych związków, mogą mieć epizody urojeniowe oraz tendencję do nieprzestrzegania zasad społecznych (np. angażują się w działalność przestępczą). Nie wiadomo, czego się po nich spodziewać, wchodzą łatwo w konflikty i to dość intensywne (pojawiają się groźby czy przemoc). Często taka osoba nie widzi problemu w tym, co robi.

Co się wtedy robi?

Z jednej strony oczywiście kluczowa jest terapia, skupiona na kolejnych elementach życia – od przekonań po schematy działań, sposoby reagowania. W leczeniu może być wykorzystywana farmakoterapia, ale badania wykazują jej wspierający wpływ, a nie główną rolę. Oznacza to, że bez intensywnej pracy psychoterapeutycznej niewiele się zmieni.

W filmie Monster można zobaczyć fenomenalną Charlize Theron i obraz kobiety, która chyba nie miała szans na normalne życie. I nawet jeśli oglądałam film o seryjnej morderczyni, współczułam jej. Często miałam wrażenie, że ona naprawdę tak bardzo się stara coś zmienić, ale nawet nie ma pomysłu na to, jak to inaczej mogłoby wyglądać.

Literatura i wiedza

Jeśli chcesz bardziej zgłębić ten temat, koniecznie sięgnij po książki i badania, które opisują dokładnie to zaburzenie. Mam dla Ciebie kilka konkretnych źródeł.

  • Popiel A. Zaburzenie osobowości z pogranicza – wyzwanie terapeutyczne. Psychiatria 2011
  • Kaplan HJ, Sadock BJ. Osobowość „z pogranicza” borderline. W: Sidorowicz S. red. Psychiatria kliniczna, wyd. 2. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner; 2004
  • Chapman AL, Dixon-Gordon KL, Layden BK, Walters KN. Borderline personality features moderate the effect of a fear induction on impulsivity. Personal. Disord. 2010

Dobre książki o zaburzeniu osobowości borderline