Powinno być inaczej, prawda? Powinno być pięknie. To miał być związek, który daje ukojenie, uczy jak stawać się najlepszą wersją siebie. To miała być taka relacja, dzięki której wiara w siebie będzie czymś naturalnym. Oczywistym. Mogę być po prostu sobą.

Powinno być inaczej, co? Przecież rodzic, teść, brat, ciocia, wujek, są zobowiązani do tego, żeby tworzyć z nami szczęśliwą rodzinę. To właśnie w rodzinie powinno znajdować się schronienie. To rodzina ma dodawać otuchy, kibicować, życzyć szczęścia i wysyłać mnóstwo ciepła. Cały świat może runąć, rodzina ma trwać.

Powinno być inaczej, wiem. Relacje w pracy tak pięknie budują, rozwijają! Ile ciekawych osób można poznać! To Ci wspaniali ludzie dają nam mnóstwo kopniaków motywacyjnych, które sprawiają, że działanie staje się nawykiem. A cele? Rzeczywistością.

A jednak nie zawsze tak jest. Czasem relacje nie są zdrowe, są toksyczne. Dziś chcę zaprosić Cię do trudnego tematu. Relacje toksyczne. Znajdziesz w tych punktach siebie? Poznaj częste sygnały toksycznej relacji i zacznij dokonywać pierwszych zmian.

Sygnały toksycznej relacji

1. Masz wrażenie, że wciąż stąpasz po niepewnym gruncie

Trudno Ci sprostać wymaganiom tej osoby. Czujesz, że nigdy tak naprawdę nie zasłużysz na jej uznanie. Nie jesteś wystarczająco dobra, miła, piękna, uprzejma, ambitna, wyluzowana, ciekawa, inspirująca. Zawsze jest coś do poprawy. Zawsze możesz postarać się bardziej. W rezultacie bardzo kontrolujesz swoje zachowania w obecności tej osoby, starasz się za każdym razem zdać egzamin, liczysz na pochwałę, dobre słowo lub chociaż przyjazne spojrzenie. Wątpisz w siebie, Twoja pewność siebie jest coraz mniejsza i zależy od opinii tego człowieka. Kiedy robisz coś, co nie jest zgodne z jego oczekiwaniami, czujesz, że odnosisz porażkę. Wolisz zatem robić wszystko, aby go zadowolić. I wciąż czekasz na nagrodę.

2. Wygląda na to, że Wszystko to Twoja wina

Bez względu na to, co się dzieje w Waszej relacji, wszystko, co złe wynika z Twojej winy. To Ty chcesz się kłócić, nie umiesz odpuścić, zaczynasz, nie umiesz przeprosić. To Twój błąd spowodował nieprzyjemną sytuację. Kiedy tylko rozbije się szklanka lub wyleje się sok, urasta to do rangi katastrofy. To Ty zwykle się czepiasz i nie dajesz ludziom żyć. Człowiek, z którym jesteś w relacji stara się przecież, aby wszystko było dobrze. A Ty? Nie potrafisz okazać wdzięczności. Może zdarzyć się, że ta osoba stosuje wobec Ciebie gaslighting. To ważne sygnały toksycznej relacji.

3. W tej relacji trudno jest rozmawiać o problemie. Rozmawia się o tym, że Ty jesteś problemem.

Jakakolwiek próba rozmowy na temat trudności w relacji, oczekiwań, próśb czy innych, niewygodnych dla tej osoby, kwestii, spotyka się ze ścianą. Możesz się spodziewać tego, że albo pojawi się opór, niechęć, obojętność albo agresja i duży konflikt. Toksyczna relacja wyklucza konstruktywną rozmowę na temat tego, co nie działa lub tego, co mogłoby działać lepiej. A konstruktywna rozmowa wiąże się z możliwością swobodnego wyrażenia swoich uczuć. Bez obaw. Bez konieczności przygotowywania się na atak. Bez potrzeby obmyślania strategii i sposobów na to, jak przeprowadzić rozmowę, aby cokolwiek z niej wyniknęło.

4. Przeważają Trudne emocje

W zdrowym związku powinno być tak, że przeważają wspierające emocje. Czujesz bliskość, wsparcie, dobry kontakt. Jest ok. Czujesz się bezpiecznie, nie towarzyszy Ci ciągłe poczucie zagrożenia. Nie wracasz do domu z myślą o tym, jaki nastrój ma bliska Ci osoba. Nie martwi Cię to, że może znów dziś będzie trzeba z nią walczyć, zmagać się, słuchać przykrych rzeczy. A jeśli to nie jest na najbliższa relacja, tylko przyjaźń, relacja z rodzicem czy z inną osobą, z którą się widujesz, nie masz poczucia, że musisz się szczególnie przygotowywać do tych spotkań.

 • nie zastanawiasz się nad tym, co odpowiedzieć na krzywdzący komentarz
 • nie sprzątasz desperacko mieszkania, żeby się komuś przypodobać czy wreszcie usłyszeć coś wspierającego
 • nie planujesz, co powiesz, jak się zachowasz, co zrobisz

Kiedy jest tak, że dany związek sprawia, że czujesz się gorzej, masz gorszy nastrój po spotkaniu, zaczynasz się porównywać do tej osoby (i zawsze u Ciebie jest beznadziejnie), to zły sygnał. Jeśli towarzyszy Ci lęk, niepokój, obawa przed oceną lub przemocą psychiczną i jakąkolwiek inną formą przemocy, to poważne sygnały toksycznej relacji.

Każda relacja może być toksyczna

Relacja toksyczna przypomina życie w oczekiwaniu na huragan. Wciąż jesteś w stanie gotowości, wciąż przygotowujesz się do walki o siebie – tym razem w tym bardziej emocjonalnym kontekście. Toksyczny związek nie daje poczucia bezpieczeństwa – można nawet powiedzieć, że cala toksyczność opiera się na tym, aby budować wrażenie niepewności w życiu u drugiej osoby. W głowie człowieka, który żyje w takiej relacji rodzi się wiele pytań. W jakim humorze dziś będzie ten człowiek? Czy będzie mieć dobry nastrój? Może zrobię coś, żeby już na starcie zebrać jakieś plusy? Co muszę zrobić, żeby się nie złościł? Żeby był zadowolony? Może pochwali? Może już jestem odpowiednio dobra? A ten sukces? Czy to nie za mało? A może jeśli będę perfekcyjna, coś się zmieni?

Czasem jest tak, że dołączamy do huraganu. Nie chcemy dać się porwać, więc burza rodzi się też w nas.

Zwróć uwagę na to, że każda relacja może być toksyczna.

 • z rodzicem
 • z małżonkiem
 • z partnerem
 • z przyjaciółką, koleżanką, znajomą
 • z kolegą z pracy
 • z szefem
 • z podwładnym
 • z dzieckiem
 • z teściową czy teściem
 • z babcią, dziadkiem
 • z członkami dalszej rodziny

Jeśli widzisz jakieś oznaki toksyczności w relacji, w której jesteś, podejmij konkretne kroki. Zasługujesz na to, aby wieść życie, które jest choć trochę łatwiejsze. Jestem przekonana, że na Twojej drodze i tak pojawi się wiele różnych wyzwań – czemu zatem dokładać sobie jeszcze trudne związki. Od czego warto zacząć? Analizuj. Zwracaj uwagę na momenty, w których widzisz u siebie te sygnały. Co wtedy robisz? Jak reagujesz?

Posłuchaj podcastu jakie są sygnały toksycznej relacji?

Zacznij reagować na sygnały toksycznej relacji

Jeśli czujesz, że nadszedł czas na pracę nad swoją asertywnością i umiejętnością stawiania granic, dołącz do kursu. Jeśli czujesz, że dajesz się wykorzystywać i źle traktować, rozpocznij proces zmiany. Wiele od Ciebie zależy. Zasługujesz na to, aby inni szanowali Twoje potrzeby i emocje. Popracuj nad wyznaczaniem granic i uwolnij się od toksycznych relacji.

Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Udział w kursie to:

 • 10 lekcji e-kursu Wyznaczanie granic w relacjach, które będziesz otrzymywać raz w tygodniu
 • maile z inspiracjami, dodatkowymi ćwiczeniami i materiałami, które będą wspierać Twoje zmiany
 • mnie do dyspozycji – będę z Tobą w kontakcie mailowym przez cały czas trwania projektu
 • mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych z relacjami

Bonusy dla każdego uczestnika i uczestniczki