Wielkanocna lista przeżyć


wielkanocna lista

Tak wiele wysiłku. Ciężkiej pracy. Tak wiele planów, pomysłów i obietnic, że ten rok będzie wyjątkowy, bardziej harmonijny, urzekający i przeżyty bardziej, pełniej, mocniej. Mnóstwo postanowień i wizji tego, jak celebrowane będą ważne momenty w roku. Czy zmiana okoliczności oznacza pożegnanie z tym, co ważne?

Wielkanocna Lista Przeżyć

Dziś zapraszam Cię do stworzenia wielkanocnej listy przeżyć. Przed nami zupełnie inne niż zwykle Święta. Nikt z nas nie mógł przewidzieć, że kiedykolwiek będziemy musieli zamknąć się w domu i zapomnieć o tak wielu aspektach wielkanocnych celebracji. Tak wiele tradycji nie ma szans na realizację, a wyjątkowość tych wiosennych świąt gdzieś nam ulatuje. Czy ze względu na to, co dzieje się na świecie możemy tak po prostu odwołać Wielkanoc?

O nie, my zrobimy sobie wyjątkowe Święta w tym roku!

Zaplanuj przeżycia na czas Świąt

Jest jedno pytanie, które uwielbiam sobie zadawać. Kocham je i nienawidzę – zwykle zmusza mnie ono do zrobienia rzeczy, o których chcę zapomnieć choć na chwilę. Mobilizuje wszystkie moje siły, buduje moją własną zbroję i sprawia, że czym prędzej przystępuję do walki o piękne życie.

Czy będziesz żałować, że tego nie zrobiłaś?

Wiem, że żałowałabym, gdybym moje ukochane Święta w roku odwołała tylko dlatego, że okoliczności nie są idealne. Żałowałabym, że jestem niezadowolona i zniechęcona. Miałabym do siebie pretensje, że odebrałam sobie piękne wspomnienia tylko dlatego, że świat postanowił na chwilę się zatrzymać. Nie mogłabym uwierzyć w to, że pozwoliłabym, aby mój malutki świat również przestał się poruszać. Żałowałabym ogromnie tego, że nie zrobiłam żadnej małej rzeczy, aby mimo wszystko poczuć to, co zawsze urzeka mnie w Wielkanocy.

Nie lubię żałować i właśnie dlatego postanowiłam nie tylko stworzyć sobie wyjątkową listę przeżyć na Święta, ale też zaprosić Ciebie do działania. Przed nami kilka dni, które co roku są okazją do rodzinnego świętowania. Dziś nasza rzeczywistość wiele nam ogranicza, ale przecież zawsze możemy dodać jej choć trochę kolorów. Zamiast skupiać się na tym, co dziś jest niemożliwe, możemy zadziałać tam, gdzie mamy pole do popisu.

Nie odwołujemy Wielkanocy, celebrujemy ją!

Oto moja Wielkanocna Lista Przeżyć:

Stworzyłam arkusz, dzięki któremu planowanie przeżyć wielkanocnych może być łatwiejsze. Poniżej znajdziesz dwa arkusze – pusty, do wypełnienia według swojej wizji i pomysłu i mój własny arkusz, który ja będę realizować. Co zrobić? Zastanów się nad tym, jak dodać blasku do wielkanocnego tygodnia. Pomyśl o tym, co doda Ci energii, co sprawi, że poczujesz, że to ważny i piękny czas w Twoim życiu. Czasem potrzebujemy tak niewiele – spokojnej chwili na refleksję, momentu z bliskimi, rozmów o tradycjach, które są piękne i ważne lub odświętnego ubioru, który podkreśla wagę okazji.

Oto krótka instrukcja dla Ciebie:

  1. Zapełnij przeżyciami wszystkie miejsca na arkuszu. Możliwości jest wiele – weź pod uwagę zarówno elementy, które związane są z tradycjami wielkanocnymi, jak i drobiazgi, które pozwolą Ci w tym czasie się zatrzymać.
  2. Pamiętaj, że lista przeżyć dotyczy PRZEŻYĆ, czyli drobnych akcentów, które sprawiają, że czujesz, że żyjesz. Stawiaj na większą uważność i cieszenie się Wielkanocą tak, jak lubisz najbardziej.
  3. Dodaj do arkusza te rzeczy, które lubisz w Wielkanocy i dopasuj je do okoliczności – wiele wielkanocnych pomysłów nie jesteśmy w stanie zrealizować w tym roku, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby je wykorzystać w nowy sposób. Śniadanie wielkanocne z rodziną przez Skype? Czemu nie! Postaw sobie za cel zrobienie tego, co możliwe w inny sposób niż do tej pory.

A tu dodatkowy zbiór inspiracji:

Co z tego będę mieć?

Tworzenie takiej listy przeżyć jest sposobem na dodanie życia do życia. Fajnie jest działać na 100%, realizować cele, szukać sposobów na zwiększenie produktywności. To coś wspaniałego. Niestety w chwili, gdy skupiamy się tylko na pracy, obowiązkach i kolejnych celach, tracimy z oczu rzeczywistość, nie umiemy cieszyć się codziennością. Wciąż żyjemy w przyszłości, planach, osiągnięciach, które mamy na wyciągnięcie ręki. Co więcej, bardzo często wyrzucamy sobie to, że jeszcze coś nie zostało zrobione, nadal nie jesteśmy na kolejnym etapie rozwoju. A może to, że jeszcze nie ma sukcesu wiąże się z tym, że nigdy nie odpuszczamy? Nie dajemy sobie szansy na oddech, na docenienie codziennego życia, na tworzenie sobie swojej “książki wspomnień” zamiast książeczki oszczędnościowej. Realizowana lista przeżyć to kopniak motywacyjny, częsty, mocny, konkretny. Dzięki niej nawet jeśli upadniesz czy poniesiesz porażkę, będziesz mieć zawsze poczucie, że masz do czego wracać – do dobrego życia. Dla mnie to cudny bonus.

Arkusze z wielkanocną listą przeżyć mogą wylądować na Twoim mailu. Znajdziesz w nim moje arkusze (z tłem i bez niego) oraz puste arkusze, które możesz zapełnić swoimi pomysłami:

Działamy? Nie odwołujemy Wielkanocy?

1 Comment

  1. AnnaDL
    9 kwietnia 2020
    Odpowiedz

    Lista zrobiona, nagle okazało się, że tak małe rzeczy dają tak wielką radość. Te wszystkie proste czynności, jak sadzenie rzeżuchy, strojenie koszyczka, malowanie jajek czy pieczenie babeczek w tym szaleństwie nagle są dla mnie Wielką Nadzieją, Wiarą, że Będzie Lepiej/Normalnie. Może dlatego chcę, żeby wiosna i święta wyjątkowo mocno zagościły w naszym domu, żeby było „na bogato” – mnóstwo kwiatów, dekoracji, zajączków, pisanek itp. Jestem raczej minimalistką, ale teraz mam silną potrzebę, żeby moje mieszkanie głośno oznajmiało, że są święta :):) chcę też nagrać filmiki rodzinne dla dziadków i zadzwonić do bliskich z życzeniami (zamiast pisać SMS-y). I koniecznie przetestować piękny biały obrus, który zawsze był „dla gości”. Teraz ma być dla mnie i mojej rodziny. A i mam plan, żeby ułożyć w święta puzzle, które od dawna nie były ruszane. Poza tym słodkie lenistwo na balkonie i lody czekoladowe 🙂 Pozdrawiam

Napisz coś!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *