Kiedy nie ma się dobrej odpowiedzi na pytanie, pozostaje odpowiedź szczera.
Dan Brown
Konfrontacja z rzeczywistością nie jest łatwa. To chyba ten element pracy nad zmianą, który chcielibyśmy pominąć. To takie niewygodne! Spojrzenie na swoje życie i stwierdzenie, że coś w nim nie gra. Przyznanie się – przede wszystkim przed sobą – do błędów i zaniedbań to wielkie wyzwanie. Czy zmiana mogłaby być wygodniejsza?
Cóż, ja mam dzisiaj dla Ciebie bardzo niewygodne pytanie.
Praca nad swoim rozwojem to jedna wielka refleksja. Byłoby wspaniale, gdybyś zadawał sobie wiele pytań i szukał na nie odpowiedzi. Czasem w sobie, czasem w otoczeniu, czasem w innych osobach. Odpowiedzi – te, których udzielasz tu i teraz, kreują Twoją przyszłość. Będzie łatwa lub trudna. Wymagająca lub pełna pasji. Twoja lub czyjaś.
Mam wrażenie, że niemal każdy z nas ma w głowie kilka pytań, które są bardzo niechciane. Dzięki nim musimy skonfrontować się z rzeczywistością, skupić na trudnych tematach, może stanąć w obliczu problemu lub przerażającego wyzwania. Są w nas pytania niewygodne, które najchętniej schowalibyśmy głęboko w mentalnej szafie. Jeśli stanąłby przed nami ktoś na tyle odważny, aby takie pytania zadać, spodziewalibyśmy się konfliktu, smutku, przykrości. Czego jeszcze? O tak, emocje mogą być skrajne. No właśnie.
Pytanie rozwojowe:
Jakiego pytania nie chcesz ode mnie usłyszeć?
Jak brzmi to pytanie? Wyobraź sobie, że właśnie staję przed Tobą i zadaję Ci to pytanie. To niewygodne, męczące pytanie, na które nie chcesz udzielić odpowiedzi. Może się boisz, może wolisz unikać tego tematu, uciekać od niego i udawać, że nie ma o czym mówić.
3 sposoby na refleksję związaną z tym pytaniem rozwojowym:
Zastanów się nad tym niezwykle ważnym pytaniem. Przygotowałam dla Ciebie 3 warstwy analizy tego pytania. Znajdź coś do notowania lub zanotuj swoje wnioski później.
1. warstwa:
Co podpowiada Ci intuicja?
Mocno wierzę w to, że odpowiedzi są w Tobie. Znasz siebie najlepiej na świecie. Wiesz, co zdaje egzamin. Masz świadomość swoich słabszych stron nawet wtedy, gdy nie chcesz się do nich przyznać. Potrafisz określić swój stan emocjonalny, motywację, gotowość do podjęcia wyzwań – naprawdę potrafisz to zrobić, nawet jeśli wydaje Ci się, że tego nie umiesz.
Jesteś eskpertem od swojego życia nawet jeśli wokół Ciebie zebrał się tłum osób układających Ci codzienność.
Jakie pytanie chcesz usłyszeć?
2. warstwa
Przed jakim pytaniem uciekasz?
Bardzo często jest tak, że dążymy do rozwoju, pracujemy nad sobą, czytamy mnóstwo inspirujących rzeczy, ale nadal mamy wrażenie, że stoimy w miejscu. Zmiana, ta upragniona, nie pojawia się. Przyczyną takiego zastoju może być to, że nigdy nie doszło do konfrontacji z tymi mniej przyjemnymi elementami życia i nas samych. Jeśli zależy Ci na realnej zmianie, na lepszym życiu, na najlepszej wersji siebie, musisz od czasu do czasu dotknąć tych nieprzyjemnych kawałków siebie. Przyznać się do tego, że nie jest idealnie, nie jest nawet dobrze w niektórych sferach. Może popełniasz wciąż te same błędy? A może nie panujesz nad niektórymi emocjami lub zachowaniami?
3. warstwa
Trzecia warstwa refleksji nad tym pytaniem to mocna akcja, plan działania. Czas stanąć nad tym trudnym pytaniem. Znajdź chwilę dla siebie, wyposaż się w notes i długopis i postaraj się możliwie najdokładniej odpowiedzieć na to pytanie. Ta chwila to moment magiczny – zaczynasz proces zmiany, który najmocniej wpłynie na Twoją przyszłość. Oczywiście moment konfrontacji z tym pytaniem może być wymagający. Trzymam za Ciebie kciuki. Kolejne kroki będą łatwiejsze, a satysfakcja nie do opisania.
Mam nadzieję, że dasz mi znać, jakie pytanie rozwojowe mam Ci zadać. Czekam bardzo na Twoje pytania rozwojowe na instagramie i na blogu – możesz oznaczyć mnie na print screenie tego podcastu, napisać komentarz – czekam bardzo!
Dziękuję za wysłuchanie podcastu. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie i komentarze. Dajcie koniecznie znać, co sądzicie! Zapraszam do subskrybcji mojego kanału na iTunes oraz Spotify. Dziękuję za wysłuchanie!