Uczenie się na błędach – to bardzo dobry pomysł. Wszyscy doskonale wiedzą, jaki to świetny sposób na rozwój. Jednak bardzo często raz po raz witamy te nasze błędy z otwartymi ramionami. Kłótnie, problemy w pracy, prokrastynacja, niezdrowe nawyki, trudności podczas wystąpień publicznych, nerwowe reagowanie na zachowanie dziecka – niemal każdego dnia stykamy się z wyzwaniami, które są czymś w rodzaju testu. Sytuacja za sytuacją pokazuje, czy bierzemy pod uwagę to, co działo się kiedyś, czy robimy znów ten sam błąd.

Jak jest u Ciebie? Czy Ty też czasem spoglądasz wstecz i dostrzegasz, że wiele rzeczy można zrobić po prostu lepiej? W zupełnie inny sposób można zareagować na sytuację, inaczej się zachować, coś innego lub w inny sposób powiedzieć.

Dziś zachęcam Cię do tego, abyś zrobienia ważnego kroku dla swojego rozwoju. Dość rozpamiętywania przeszłości. Od dzisiaj działamy. Weź do ręki zeszyt, długopis i stwórz swój własny rozwojowy dziennik. Dziennik zmian. Co powiesz na pisanie go przez 30 dni?

Posłuchaj podcastu Załóż dziennik zmian

Jak wykorzystywać Dziennik?

Dziennik zmian powstaje w jednym celu: robisz obserwacje, siadasz codziennie wieczorem z zeszytem w ręku, zapisujesz swoje przemyślenia, aby później dokonać zmian. Ten codzienny moment obserwacji jest bardzo ważny. Jeśli zdecydujesz się na taką regularność, możesz zacząć bardzo intensywny rozwojowo czas w swoim życiu.

Oto kilka zasad, które pozwolą Ci wykorzystać cały potencjał Dziennika Zmian:

  • tuż przed snem weź zeszyt do ręki i przypomnij sobie, jak ten dzień mijał, daj sobie chwilę na refleksję
  • plusy – bez względu na wszystko, na trudności, łzy, wyczerpanie, negatywy i smutki, zapisz przynajmniej jedną pozytywną rzecz, która wydarzyła się tego dnia. Co może być powodem do dumy? Co Ci się udało zrealizować? Co było małym lub dużym sukcesem? Doceń nie tylko siebie, ale i swoich bliskich, a może nawet obce osoby, które wywołały u Ciebie pozytywne emocje. Co było plusem dzisiejszego dnia?
  • minusy – pamiętaj: dziennik rozwojowy nie jest zeszytem wdzięczności. Dzięki zapisywaniu tej jednej negatywnej rzeczy danego dnia, masz szansę na zauważenie obszarów zmian i ulepszeń. Dlatego właśnie zwróć uwagę na to, co było tym dzisiejszym minusem. Który obszar Twojego życia nie jest taki, jak tego pragniesz? Co czeka na odmianę? Pomyśl o swoich reakcjach na niektóre sytuacje, relacjach z bliskimi, momentach, w których uznałeś, że warto byłoby poprawić swoje umiejętności/wiedzę/zachowanie.

Wykorzystaj dziennik zmian

Dziennik zmian nie jest narzędziem, które ma jedynie ma wznieść Cię na szczyty samozachwytu. Sama jego nazwa sugeruje zmiany i dążenie do ulepszania swojego życia. Z tego właśnie względu konieczne jest dostrzeganie tych niezbyt wygodnych obszarów. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby oprócz plusów zapisywać też informacje o strefach zmian, zrezygnuj z prowadzenia takiego dziennika i wypróbuj inne, bezpieczniejsze narzędzie rozwoju.

  • to można zrobić lepiej – po całym dniu wiesz, co można zrobić lepiej. Może kolejnym razem inaczej zareagujesz na irytujące komentarze sąsiadki (jak konkretnie?), zaprosisz przyjaciela na wieczór, zamiast spędzać czas samotnie w domu, nie wypijesz tej kawy o północy lub zrobisz po długim dniu w pracy długą kąpiel. Niemal każdy z nas od czasu do czasu ma takie przemyślenia – teraz czas na zapisanie ich, a potem wprowadzenie w życie.
  • podsumowanie – raz w tygodniu przejrzyj to, co zostało przez Ciebie zapisane w ciągu minionych dni. Zauważ plusy, zrozum minusy, przemyśl je. Raz jeszcze przeczytaj swoje pomysły na zrobienie czegoś lepiej. Jeśli potrzebujesz, zapisz swoje wnioski, zrób listę zmian na nowy tydzień i przypnij ją na lodówce. Wykorzystaj Dziennik Zmian do wprowadzania zmian.

Jeśli chcesz uciszyć głos swojego wewnętrznego krytyka i rozwijać się po swojemu, zacznij ze mną pracować.

Dołącz do kursu Stań się najlepszą wersją siebie przez pół roku pracuj ze mną nad życiową równowagą, uwalnianiem swojego potencjału i poznawaniem siebie w pełni. Jeśli:

  • Masz dość udawania, że Twoje potrzeby, myśli i uczucia są mniej ważne niż potrzeby, myśli i uczucia innych ludzi.
  • Masz dość wchodzenia w rolę swojego największego krytyka.
  • Masz dość spełniania czyichś oczekiwań i realizowania pomysłów na to, jak ma wyglądać Twoje życie.
  • Masz dość mojej niewiedzy – kim jesteś, czego potrzebujesz, co jest dla Ciebie ważne, jak ma wyglądać Twoje życie i czym jest dla Ciebie szczęśliwa codzienność.

Dołącz do półrocznego kursu psychologicznego i stań się najlepszą wersją siebie.