Weronika Gasperczyk

Zaglądam teraz do albumu ze zdjęciami w telefonie i oto, co widzę. Dzieci. Dzieci. Dzieci. Dzieci. Pies. Mój mąż bawiący się z psem. Zachód słońca. Zdjęcia monitorujące efekty moich treningów. Zdjęcia domu. Nowa roślina przyniesiona ze sklepu. Cały mój świat na zdjęciach. A ile jest moich zdjęć? Czy ja sama należę do tego świata? Czy ktoś zupełnie obcy uznałby, że należę do tego domu, tych miejsc, tych wydarzeń? Czy może nikt nie pomyślałby o osobie, która wykonuje te wszystkie zdjęcia? Dlaczego namawiasz kobiety do dokumentowania nie tylko rodzinnych wspomnień, ale też swoich osobistych?

Uważne życie wymaga wysiłku. Wymaga zaangażowania, gotowości do przyjrzenia się swojej codzienności a nie tylko tym wyjątkowym chwilom. Uważne życie to tworzenie wspomnień i dostrzeganie momentów, w których wspomnienia powstają. Magia codzienności może rzeczywiście powstać, ale pod jednym warunkiem: zrobimy na nią miejsce w swoich głowach. Dziś zapraszam Was do wysłuchania rozmowy z Weroniką Gasperczyk, która tworzy Bank Wspomnień. Jej profil na instagramie jest dla mnie źródłem inspiracji, to jasne. Jest coś jeszcze. To miejsce, które regularnie dostarcza mi masę kopniaków motywacyjnych: Twórz swoją historię, utrwalaj ją.

Z ogromną radością zapraszam Was do wysłuchania tej ważnej i bardzo ciepłej rozmowy. Rozmowy o kobiecości.

____

Kilka ważnych słów, które pojawiły się w naszej rozmowie:

  • Nas w tych rolkach aparatów jest bardzo mało i to jest chyba związane z kulturą w której żyjemy, dlatego że kobiety uciekają sprzed kamery.
  • Namawiam kobiety do zapamiętywania siebie i do pokazywania światu jakie jesteśmy.
  • Co byś chciała zapisać dzisiaj i co byś chciała przeczytać za 30 lat?
  • Jeśli decydujemy się na celebrowanie wspomnień, to decydujemy się również na większą uważność.
  • Kobiety stawajcie przed aparatem a nie zanim, róbcie sobie autoportrety obojętnie jakie. Pojawia się tutaj aspekt, czy ja sobie daje prawo, czy ja w swoich oczach zasługuje na zdjęcie?
  • Córka nie nauczy się poczucia własnej wartości z wykładu, który jej zrobimy, ale z tego co my mówimy i co robimy na co dzień.

Co mówi o sobie Weronika Gasperczyk?

Zawodowo zamieniam bałagan w zbiorach zdjęć i filmów w kolekcje wspomnień. Marzy mi się świat, w którym dzieci oglądają zdjęcia, a kobiety mają odwagę w opowiadaniu swojej własnej historii. Moim zdaniem fotografia ma w sobie coś z magii – jest skrzyżowaniem malowania światłem oraz zatrzymywania czasu. Dzięki niej mogę wracać do dowolnych momentów z historii, mojej i świata. Moją drogę zawodową zaczęłam, kiedy prawie straciłam osobiste zdjęcia. Uważam, że fotografie są bardzo ważne, bo za większością z nich stoją ludzie i opowieści ich życia.

Coś pięknego od Weroniki

Podczas naszej rozmowy Weronika wspomniała o kilku rzeczach, z których możecie skorzystać:

  • checklista Gdzie znajdę zdjęcia
  • Pod koniec naszego podcastu Weronika zaskoczyła mnie i powiedziała, że przygotowała dla Was niespodziankę. Na stronie Weroniki znajdziecie checklistę Gdzie znajdę zdjęcia?, która pomoże Wam zebrać w jedno miejsce wszystkie swoje zdjęcia. 2 pierwsze osoby, które zgłoszą się do Weroniki na Instagramie z pytaniem o pudła na zdjęcia, dostaną od Weroniki przesyłkę z pudłem archiwalnym, bezpiecznym dla papierowych zdjęć. Dodatkowo pierwsza osoba, która zwróci się z pytaniem o konsultacje indywidualne, będzie mogła się umówić z Weroniką, żeby porozmawiać o odgracaniu i porządkowaniu zdjęć. Weronika może doradzić, jak ogarnąć galerię na telefonie, ograniczyć duplikaty zdjęć albo jak zacząć przygotowywać swoją fotoksiążkę.

Posłuchaj podcastu Kobieta i jej wspomnienia | Weronika Gasperczyk

Komentarz

Nie można skomentować.