życie zaangażowane

Jeśli nie jesteś zaangażowany w swoje życie, możesz oczekiwać problemów z pamięcią. Co wydarzyło wczoraj wieczorem? A rano? Kawa była w kubku czy w szklance? Brak zaangażowania w życie sprawia, że nie zwracasz na wiele rzeczy uwagi, przeżywasz dzień bardzo automatycznie i pozbywasz się wspomnień. Jeśli nie dajesz czemuś uwagi, nie tworzysz wspomnień. Czas postawić na życie zaangażowane i sprawić, aby każdy dzień był okazją do stworzenia czegoś pięknego.

Życie zaangażowane

Życie zaangażowane ma być piękne, ekscytujące i pełne blasku. Musi być w nim trochę zabawy, śmiechu i radości. Jeśli zatem chcesz poczuć, że żyjesz, zadbaj o to, aby każdy Twój dzień wiązał się z mnóstwem uśmiechu – bez względu na to jak bardzo możesz być zapracowany. Wiesz dobrze, że to w dużej mierze Twój wybór – radosny dzień czy może pełen marudzenia. Czasem trzeba bardzo dużo zrobić, aby poczuć własną obecność w rzeczywistości, ale najczęściej wystarczy maleńki krok, który odmieni cały dzień.

Jeśli chcesz dodać trochę blasku do swojej codzienności, spróbuj któryś z poniższych sposobów.

  1. Powiedz coś pozytywnego od razu po przebudzeniu. Przekonaj sama siebie, jak pięknie może zacząć się dzień!
  2. Zaoferuj komuś pomoc i nie zastanawiaj się, czy Ci się to opłaca. Przekonaj sama siebie, że jesteś dobrym człowiekiem.
  3. Zaplanuj coś nowego na każdy tydzień! Jeszcze zanim nowy tydzień się zacznie, zaplanuj co najmniej jedną wyjątkową rzecz do zrobienia. Wybierz się w nieznane miejsce, poznaj nową spacerową ścieżkę, idź na lekcję tańca. Możliwości jest bardzo wiele, a dzięki nim możesz świetnie przeżyć każdy dzień.
  4. Pobaw się z dzieckiem. Nawet jeśli nie masz swojego dziecka, znajdź czas na to, aby pobawić się z maluszkiem z Twojego najbliższego otoczenia (jego rodzic na pewno się ucieszy!). Idź na spacer, poczytaj książeczkę, sprawdź, jaki w dotyku jest lód lub zjedz kostkę czekolady brudząc swoją i dziecka buzię. Beztroska.
  5. Skacz z radości. Wystarczy 30 sekund. Zrób to jeśli udało Ci się skończyć projekt, wydarzyło się coś dobrego. Zauważ to po prostu.
  6. Zorganizuj przyjęcie i zrób wszystkie ozdoby. Pozwól sobie na organizację małych domowych imprez – przygotuj zaproszenia, wydrukuj Wasze menu i znajdź chwilę na przygotowanie ozdób. Oprócz tego, że zrobisz coś dla relaksu – dodasz wyjątkowego blasku spotkaniu.
  7. Przypomnij sobie playlistę sprzed lat. Pamiętasz hity z dawnych lat? Czas na powrót do przeszłości. Skomponuj listę z dawnych lat i pozwól innym na poznanie Twoich muzycznych wspomnień.
  8. Zrób piknik. Wystarczy trochę przekąsek, napoje, papierowe talerzyki i koc. Zrelaksuj się z bliskimi lub spędź trochę czasu ze sobą.
  9. Pozwól sobie na taniec – w południe. Bez względu na to, gdzie jesteś. Złam reguły i zacznij tańczyć.
  10. Zorganizuj noc w kinie (na materacu). Pożycz od kogoś duży materac, rozłóż go tam, gdzie możesz włączyć telewizor lub komputer (a może projektor?), przygotuj popkorn i spędź całą noc oglądając filmy. To doskonały sposób na spędzenie czasu z najbliższymi.

Rozwój

Życie zaangażowane to przede wszystkim życie uważne, a może nawet życie w poszukiwaniu okazji do budowania banku wspomnień. Poczujesz, że żyjesz tak, jak chcesz wtedy, gdy uda Ci się znaleźć swoją własną ścieżkę w życiu. Zacznij zatem doświadczać, rozwiń swoje możliwości, odkryj nieznane dotąd talenty – w ten sposób możesz się uwolnić i dokonać inspirujących zmian w swoim życiu.

  1. Zacznij uczyć się czegoś nowego – nawet jeśli szybko z tego zrezygnujesz. Próbowanie nie szkodzi. Pozwala natomiast na poznanie siebie, swoich ograniczeń, możliwości i talentów.
  2. Powiedz „NIE!” ograniczeniom – zrób coś, czego się obawiasz, przekraczaj swoje granice, sprawdź, co potrafisz. Nie myśl, że jest na coś za późno, już nie wypada, czegoś nie umiesz lub ktoś się będzie śmiał. Dzięki doświadczaniu, otwierasz się na zmiany i jesteś bliżej odkrycia swojego szczęścia. Kto wie, co jeszcze może wydarzyć się w Twoim życiu?
  3. Znajdź swojego mentora i rozwijaj się. Poszukuj wskazówek do rozwoju, dowiaduj się, czytaj, rozmawiaj. Kontakt z innymi osobami może być tym, co obudzi Cię i wskaże Ci, jak ciekawe może być Twoje życie.

Relacje

Ciężka praca może przynieść mnóstwo satysfakcji. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy okazuje się, że po pracy nie masz do kogo wrócić. Postaw zatem na uważność w relacjach, bo życie zaangażowane to relacje. Zadbaj zatem o to, aby nawiązać piękne i wartościowe kontakty.

  1. Spędzaj czas z samymi szczęściarzami. Znasz kogoś, kto Cię inspiruje, osiąga ciekawe rzeczy, ma masę pomysłów lub rozwija się w ciekawym kierunku? To szczęściarz, prawda? Spotkaj się z nim, wypijcie razem kawę. Poczuj pozytywne emocje tego człowieka, wejdź w ten dobry klimat i zostań szczęściarzem. Inspiracja jest wszędzie.
  2. Regularnie pojawiaj się na spotkaniach networkingowych. Przygotuj dla siebie ciekawe wizytówki (możesz to zrobić po kosztach – wystarczy poszukać rozwiązań), nawiąż wiele ciekawych rozmów, zdobądź nowe kontakty, a potem spotkaj się z tymi ludźmi. Wasze relacje mogą stać się wspaniałym początkiem zmian lub inspirujących projektów.
  3. Zorganizuj wspólne gotowanie. Zaproś inspirujące Cię osoby na spotkanie, poproś, aby każda z nich ugotowała coś wyjątkowego. Łatwo zatracić się w codzienności i zapomnieć o tym, jak ważne jest kreowanie bliskich relacji. To nie ważne, że już zdobyłeś tego człowieka – jest Twoim przyjacielem, mężem, żoną, powiernikiem. Jeśli Wasz kontakt ma przetrwać próbę czasu, zadbaj o tego człowieka i zaofiaruj mu trochę uwagi.
  4. Rób zdjęcia przedmiotów i sytuacji, które mogą rozjaśnić dzień komuś innemu. Dziel się takimi drobiazgami: piękne miejsce, śmieszna sytuacja, wyjątkowy plakat czy zachwycający kwiat. Dostrzeganie może być dla Was wyjątkową przygodą, a Twojego bliskiego może pobudzić do poszukiwania piękna w szczegółach.
  5. Świętuj maleńkie i duże sukcesy Twoich bliskich. To pokazuje, jak wiele znaczy dla Ciebie ten pełen talentów człowiek. Pokaż mu to, zaproś na drinka, przygotuj wyjątkowy deser, przytul, emanuj radością.
  6. Zmniejsz ograniczenia innych – postaw wyzwanie przed kimś bliskim. Interesujące wyzwania – takie, które wymagają nieco wysiłku i pomagają wyjść ze strefy komfortu to coś, co może dodać kilka iskierek do Waszej relacji.
  7. Mów innym komplementy – docenianie jest dobrem. Zwróć uwagę na ubiór, fryzurę, dobrze wykonaną pracę. Nie bój się komplementowania poprzez sieć. Napisz prywatnego maila, doceń ciekawe inicjatywy, pochwal. Twoje słowa mogą odmienić dzień drugiego człowieka.
  8. Nie obawiaj się rozmów z starszymi ludźmi. Nawet krótka wymiana zdań ze starszym człowiekiem może być oczyszczająca dla Was obojga. Zgodzisz się ze mną, że osoby w podeszłym wieku są często najbardziej osamotnione. Czy ktoś rozmawia z nimi o ich marzeniach? O nie, raczej o wojnie. Zmień to, skup się na tym wyjątkowym człowieku i sprawdź, co może Ci powiedzieć.
  9. Wejdź w buty drugiego człowieka. Pojawił się problem? Zanim się obrazisz, zdenerwujesz, zaczniesz krzyczeć czy robić awanturę – zastanów się, dlaczego ten właśnie człowiek zachował się tak, a nie inaczej. Czy naprawdę zrobił to bo jest aż tak zły?

Stresujący krąg

Nadmiar obowiązków i coraz więcej wymagań sprawia, że stres to norma. Naprawdę? Zbyt dużo nerwów i gonitwa stresujących myśli sprawiają, że trudno jest zaangażować się w swoje życie i poczuć coś dobrego. Nie ma czasu, nie mogę, odpocznę za kilka lat, skończę tylko ten projekt i zacznę się uśmiechać. Zauważasz, że sami wtłaczamy się w ten stresujący krąg? Postaw na życie zaangażowane również w tej części swojej codzienności.

  1. Idź na masaż raz w miesiącu. Może to być masaż w salonie, ale i u kogoś, kto zrobi go dla Ciebie w zamian za dobre ciasto. Dowiedz się, czy ktoś z Twoich znajomych oferuje masaż – możliwości jest wiele. Dzięki takiej formie odpoczynku, nie tylko zrelaksujesz się, ale i zatrzymasz się i przeżyjesz prawdziwe „Tu i teraz”.
  2. Stań się mentorem – zamiast stresowania się tym, jak wiele się musisz nauczyć, pokaż, że jesteś ekspertem. Talenty ma każdy – Ty także. Zostań więc mentorem i zaoferuj swoją pomoc (nie zapominając o pokorze!). Spędzanie czasu właśnie w taki sposób buduje poczucie własnej wartości i daje mnóstwo satysfakcji.
  3. Przestań być taki poważna! Pomimo tego, jak wiele rzeczy masz jeszcze do zrobienia, jak dużą presję czujesz i ile stresu przeżywasz, odpuść sobie od czasu do czasu i schowaj powagę w buty. Zrób głupią minę, wyjdź na drzewo, żartuj, śmiej się, skacz jak dziecko.
  4. Dość skwaszonej miny. Łatwo jest się naburmuszyć i negatywnie komentować wszystko, co dzieje się wokół – bardzo łatwo. Skończ z tym i skup się na radosnym przeżywaniu swojego życia. Jeśli postanowisz pozytywnie reagować na to, co dzieje się wokół Ciebie, możesz spodziewać się wielu pozytywnych zmian w swoim życiu.
  5. Podróżuj. Możesz wybrać się w daleką wyprawę, ale przeżyć jednodniową wycieczkę do sąsiedniego miasteczka. To od Ciebie zależy – wyjście z domu, wypróbowanie innej kuchni, spacer po nieznanym parku to doskonały sposób na zatrzymanie się i zaangażowanie w swoje życie.
  6. Pojawił się stres? Zrób z niego piłeczkę i wyrzuć ją daleko! Jeśli tylko poczujesz, że stres Cię zżera i nie pozwala Ci żyć, wyjdź na powietrze, zrób z czegoś (śniegu, błota, czegokolwiek!) kulkę i wyrzuć ją daleko przed siebie (uważaj, żeby nie zrobić nikomu krzywdy!).
  7. Na obawy – spalenie. Choć wiemy, że zamartwianie się nie ma sensu i tak marnujemy czas na obawy oraz przerażające myśli. Nie pozwól sobie na to. Szybko spisz na kartce wszystkie swoje strachy i zwyczajnie spal je. Uczyń z tego rytuał.

Posłuchaj podcastu Życie zaangażowane – jak żyć na 100% i się nie wypalić?

To już trzeci sezon mojego podcastu. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne.

Możesz posłuchać podcastu też tutaj: