Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chociaż poświęcamy cały swój czas na osiągnięcie celu, wewnątrz mamy inne priorytety i odmienne cele są dla nas ważne. Jeżeli zatem mamy zamiar osiągnąć duże cele, nie musimy poświęcać im całego czasu. Nie tylko nie musimy, ale także nie możemy, bo mamy rodzinę, pracę, inne zobowiązania. Ważniejsza jest wewnętrzna hierarchia, realny porządek wartości. (…)
Budowanie hierachii priorytetów to także umiejętność rezygnacji z tych innych spraw. Kiedy nie potrafimy tego zrobić, jesteśmy rozproszeni i nie odnajdujemy swojego kierunku na północ.

Marek Kamiński „Wyprawa”

Znasz to hasło „oczekiwania kontra rzeczywistość”? Za każdym razem kiedy widzę takie rzeczy online, przewracam oczami. Wyobraź sobie tłumy ludzi, którzy patrzą na tę swoją niezadowalającą rzeczywistość i godzą się z tym, że jest ona beznadziejna. Rozkładają ręce. No trudno, nic nie zrobię, takie jest życie.

Jednocześnie chcemy zmian. Szukamy różnych sposobów, sięgamy po poradniki, czytamy blogi, po raz kolejny postanawiamy coś, obiecujemy sobie lepszą dietę lub „w tym tygodniu to już na pewno poćwiczę”. Cieszymy się z rezultatów lub mamy do siebie pretensje o uleganie swoim słabościom. Próbujemy jeszcze raz, jeszcze raz i kolejny. Choć ta rzeczywistość nie wiąże się z oczekiwaniami, gdzieś w głębi serca wierzymy, ze nadejdzie dzień odmiany.
Dziś chcę zachęcić Cię do zadania sobie kolejnego pytania rozwojowego, które mocno wiąże się z dążeniem do zmiany.

Pytanie rozwojowe:

Czy jest coś, czego brakuje Ci w życiu?

3 sposoby na refleksję związaną z tym pytaniem rozwojowym:

Zastanów się nad tym niezwykle ważnym pytaniem. Przygotowałam dla Ciebie 3 warstwy analizy tego pytania. Znajdź coś do notowania lub zanotuj swoje wnioski później.

1. warstwa:

Co podpowiada Ci intuicja?Na co nie masz czasu? Co ciągle odkładasz, a co jest Ci potrzebne w życiu? W jaki sposób możesz wzbogacić swoją codzienność, aby była dla Ciebie spełnieniem? Czy są takie nawyki, działania, może rytuały, które sprawiłyby, że Twoje życie byłoby idealne? Takie, o jakim marzysz?

Zwróć uwagę na to, że mówimy tutaj nie tylko o przyjemnych i relaksujących elementach codzienności, ale również o tych rzeczach, które dotyczą pracy, wypełniania obowiązków, tworzenia domu czy realizowania pasji.

2. warstwa

Co podpowiada Ci rozum? Oprócz podążania za głosem intuicji, warto też dać dojść do głosu tym częściom psychiki, które WIEDZĄ co jest dla nas dobre. Zastanów się nad tym, jakie czynności byłyby dla Ciebie korzystne. Czego nie robisz, a co zmieniłoby np. stan Twojego zdrowia lub finansów. Czy potrafisz określić, co wpłynęłoby na Twój życiowy sukces?

3. warstwa

Jaką podejmujesz decyzję?

Uprzedzam, że ta warstwa refleksji jest bardzo trudna. Wiem, że może być również brutalna – dla mnie taka zawsze jest, ale bardzo ją doceniam.
Właśnie, jaką decyzję podejmiesz w związku z tym, w jaki sposób żyjesz? Zwróć uwagę na to, że Twój styl życia (czyli styl odżywiania, aktywność życiowa, balans praca-prywatność, rytuały, typowe sposoby spędzania czasu, sposób rozpoczynania i kończenia dnia, higiena snu, kondycja relacji, bałagan w domu itd) dzieje się tu i teraz. Twój styl życia to nie jest to, co sobie obiecujesz i to, czego nie robisz. Na tym etapie refleksji warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście kiedykolwiek w życiu wprowadzisz takie czy inne rozwiązania. Czy zmienisz swoje podejście? Czy potrzebujesz tego sportu czy porządku? Czy dążenie do rozmiaru 36 to jest Twój wybór i potrzeba czy presja otoczenia? Czy chcesz naprawdę być rannym ptaszkiem czy może nadszedł czas na pogodzenie się z tym, że to nie jest Twój sposób na życie?

Pomyśl o tym, jak smutne jest życie, w którym dążymy do rzeczy, które nas w ogóle nie kręcą. Do bycia kimś konkretnym, kto będzie bardziej podziwiany i przez to nierealny? Do wypełniania wzorców, do lubienia określonych rzeczy, wyglądania w jakiś sposób. Uświadomienie sobie tego, czego NAPRAWDĘ nam brakuje w życiu jest kluczem do realnej zmiany. Dążenie do osiągnięcia celów, które pasują do jakiegoś społecznego wzorca a nie do Ciebie, to koszmarna strata czasu.

Wiesz czego mi dzisiaj NAPRAWDĘ brakuje? Poczytałabym jakiś lekki romans. Nie chcę czytać tylko badań naukowych, rozpraw, mądrych książek i materiałów szkoleniowych. To jest tylko kawałeczek mojego życia, nie jego całość.

 

 

 
 

Dziękuję za wysłuchanie podcastu. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie i komentarze. Dajcie koniecznie znać, co sądzicie! Zapraszam do subskrybcji mojego kanału na iTunes oraz Spotify. Dziękuję za wysłuchanie!