Czy mogę założyć z góry, że osiągniesz sukces? A może nie powinnam głośno i wyraźnie mówić o tym, że każdy chce osiągnąć sukces? Wiele osób od razu by zakrzyczało, że wcale nie, nieprawda, są ludzie, którzy za sukcesem nie tęsknią i powinnam zostawić ich w spokoju. Zwykle Ci krzyczący myślą, że dla mnie sukces ma tylko jedno znaczenie. Pieniądze, luksusy, podróże, jeszcze więcej pieniędzy, sława i wielka kariera. Bzdura absolutna i obezwładniająca. Sukces ma wiele twarzy – każdy z nas nadaje mu zupełnie nowe znaczenie.

Małe kroki, dzięki którym osiągniesz sukces

1. Odpowiednio nastaw się do siebie.

  • Zatrzymaj się na chwilę, rozejrzyj się wokół siebie, zauważ świat, który Cię otacza. Przyjrzyj się też sobie, ale niech to będzie przyjazne przyglądanie się. Zadaj sobie kilka ważnych pytań: czego pragniesz, czy nie marnujesz życia na czynności, które nie są dla Ciebie ważne?
  • Pamiętaj o tym, aby dobrze rozpoczynać każdy dzień. Opracuj poranny rytuał, który dobrze na Ciebie wpłynie i sprawi, że poranki staną się okazją do zadbania o siebie i swoje potrzeby.
  • Czasem daj sobie spokój. Pozwól sobie na potknięcia, porażki, chwile słabości. Nie zapominaj też o tym, aby dostrzegać te dobre momenty, sukcesy i chwile triumfu.
  • Wzmacniaj wiarę w siebie. Szukaj motywacji i inspiracji. Dbaj o to, aby ulepszać nie tylko swoją codzienność, ale też to, jak myślisz o sobie. Wyłapuj te momenty, w których mówisz lub myślisz o sobie źle. Pracuj z tymi myślami – spróbuj zastępować je bardziej pozytywnymi komunikatami.
  • Jak najczęściej słuchaj głosu swojej intuicji.
  • Regularnie określaj, co jest dla Ciebie najważniejsze. Co jest kluczowe w tym momencie? Co jest Ci potrzebne? Na tej podstawie buduj swój plan tygodnia.

2. Doceniaj to, co już masz na swoim koncie.

Zwracaj uwagę na to, co już masz na swoim koncie. Zauważaj progres. Przypomnij sobie swoje cele sprzed kilku lat. Czy widzisz zmianę?

3. Bądź tu i teraz.

  • W trudniejszych chwilach skoncentruj się na tym jednym dniu, tym jednym tygodniu. Zastanów się nad tym, co jest dla Ciebie możliwe/realne w tym momencie Twojego życia. Jakie małe kroki możesz wykonać, aby być odrobinkę bliżej swoich celów? Wykorzystuj metodę Kaizen i stopniowo działaj.
  • Wyznaczaj sobie cele, twórz piękne wizje przyszłości, planuj, twórz strategie i gromadź pomysły, ale nie zapominaj o tym, że wszystko wydarza się tu i teraz. Co zrobisz dzisiaj, aby chwile z planowaniem nie okazały się stratą Twojego czasu?

4. Określ, czym jest dla Ciebie sukces.

Zbuduj swoją własną definicję sukcesu. Postaraj się stopniowo analizować różne części swojego życia i zastanów się nad tym, czy ktoś przekazał Ci swój sposób postrzegania sukcesu. Czy zgadzasz się z tymi przejętymi lub znanymi sobie definicjami. Zostawiam poniżej kilka grafik, które mogą Cię wesprzeć i sprawić, że szybciej osiągniesz sukces.

5. Pamiętaj, że warto być upartym człowiekiem.

  • Jeśli wyznaczysz sobie cel, musisz też nastawić się na to, że pojawią się trudniejsze momenty. Możesz z góry założyć, że nie będzie Ci się chciało czasem działać. Zabraknie motywacji, determinacji, a nawet pomysłu na wdrożenie planu w życie. Postaw na upartość i wykorzystaj wszelkie opcje wpływania na siebie. Zadbaj o nagrody, wpływaj na swoją produktywność, pozbądź się rozpraszaczy, wykorzystaj planowanie – cokolwiek zadziała.
  • Dążenie do celu nie jest sprintem. Jest maratonem. Oznacza to, że musisz rozsądnie zaplanować to, jak mocno zaangażujesz się w działanie. Pomyśl o tym, kiedy jesteś w stanie dać z siebie 100% (i co to znaczy – 100%), a kiedy musi wystarczyć mniej zaangażowania. Co jest Twoim planem minimum, czyli co Ci wystarczy, aby poczuć, że danego dnia robisz krok do przodu?

6. Działaj dzisiaj!

  • Pamiętaj o tym, że wyznaczanie ambitnych celów jest inspirujące, ale możesz zetknąć się również z inspiracyjnym przeciążeniem. Im dłużej będziesz zwlekać i im więcej czasu przeznaczysz na ciągłe przygotowywanie się do realizacji celów, tym gorzej. W pewnej chwili interesować Cię może jedynie… rezygnacja z planu. Działaj dzisiaj!
  • Nie zakładaj, że liczy się tylko to działanie, które jest spektakularne. Nie musisz robić wielkich kroków milowych ani planować wielkiej życiowej metamorfozy. Zamiast takich skoków w przyszłość, poskładaj sobie ją z niewielkich kawałków układanki – czyli tych rzeczy, które robisz tu i teraz.
  • Spróbuj wygospodarować sobie codziennie około 30 minut na działanie związane z celem. Jeśli masz wrażenie, że to zbyt dużo czasu, zastanów się nad tym, w jaki sposób marnujesz cenne chwile. Czy możesz z jakichś czynności zrezygnować, aby uzyskać cenne minuty.

7. Oddaj się celom nawet jeśli się boisz.

Obawa związana z działaniem ma dużo przyczyn. Niektórzy z nas obawiają się ocen ze strony innych ludzi, a inni konieczności zmiany swojego życia. Osiągnięty cel często oznacza życiową zmianę. Zwracaj uwagę na takie lęki i zastanawiaj się nad tym, o czym one świadczą. Co Ci mówią? Czy są realną informacją o zagrożeniu lub o tym, że robisz coś niewłaściwego dla siebie? A może osłabiają Twoją motywację do działania, ale nie są tak naprawdę niczym znaczącym?

8. Zadbaj o ciało

Czy możemy mówić o sukcesie wtedy, gdy nasze ciało i umysł są w rozsypce? Czy sukcesem nazwiemy osiągnięty cel, za który trzeba przypłacić zdrowiem? Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, skoncentruj się na tym, aby mieć energię do działania. Zadbaj o ciało i umysł – sposobów na to jest mnóstwo:

  • rano wypicie wody z cytryną
  • jedzenie dużej ilości warzyw i owoców każdego dnia
  • zjedzenie kaszy jaglanej każdego dnia
  • przerabianie każdego dnia jednej części wykupionego kursu online
  • przeczytanie artykułu w obcym języku
  • poświęcenie godziny na ćwiczenia fizyczne
  • prowadzenie bullet journal (planowanie i dziennik wdzięczności jednocześnie)
  • czytanie mądrych książek
  • spędzanie chociaż kilku chwil na łonie natury
  • wysypianie się

9. Pokonaj wewnętrznego marudę

  • Sukces składa się z czynności, na które często nie mamy najmniejszej ochoty. Wczesna pobudka. Zjedzenie porządnego posiłku zamiast sterty przekąsek. Napisanie ważnego maila. Wzięcie udziału w istotnym dla swojej przyszłości spotkaniu. Rozmowa z kimś bliskim o trudnym temacie. Wyznaczenie granic. Sukces nie wiąże się z wewnętrznym monologiem o tym, jak bardzo nam się nie chce. Sukces to działanie – czasem jakby wbrew sobie.
  • Działanie wbrew sobie może odbywać się w myśl zasady: Zrób cokolwiek. Cokolwiek zrobisz w stronę celu, to już coś! Nie trzeba koniecznie wykonywać całego planu na dziś, ale za to można po trochę, małą łyżeczką, odhaczać kolejne zadania na liście rzeczy do zrobienia.

10. Postaw na planowanie i kontrolę

  • Nie zapominaj o sile planowania. Realizowanie wizji swojego własnego sukcesu musi wiązać się z jakimś pomysłem. Jeśli do tej pory Twój cel nie został zrealizowany, to jasna informacja: coś trzeba zmienić. Zmiana nawyków, podejścia, działania może być przypadkowa (gdy Ci się coś przypomni to zadziałasz) lub strategiczna (działasz).
  • Zrób sobie czasem podsumowanie. Możesz podsumować dzień, tydzień i miesiąc. Monitorowanie swoich postępów buduje samoświadomość i pozwala na koncentrowanie swojej uwagi na tym, co dla nas ważne.

Posłuchaj podcastu Małe kroki, dzięki którym osiągniesz sukces

Jeśli Chcesz skutecznie realizować cele i nastawić się na sukces, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy.

Dołącz do tegorocznej edycji kursu Projekt Sukces i przez pół roku pracuj ze mną nad sferą zawodową, równowagą życiową i realizacją celów. Jeśli:

  • Masz dość swojego słomianego zapału i ciągłych pretensji do siebie.
  • Masz dość planowania pięknych zmian i zderzania się z rzeczywistością, w której trudno wprowadzać te plany w życie.
  • Masz dość tych trudnych do przewidzenia spadków motywacji.
  • Masz dość wrażenia, że nie masz wpływu na swoje życie.

Zacznij działać już teraz. Ten rok może stać się bardzo ważnym rozdziałem w Twoim życiu.