uchronić swoje dziecko

Dobry rodzic chce dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Pragnie uchronić swoje dziecko przed czym tylko się da, ale też nauczyć samodzielności. Choć wielu rodziców chce mieć dziecko przy sobie niemal cały czas, każdy z nich musi mieć świadomość tego, że kiedyś dziecko będzie musiało samo skonfrontować się z rzeczywistością.

Przed czym chcesz uchronić swoje dziecko? Czego chcesz je nauczyć? Jakie umiejętności chciałabyś posiadać jako dziecko? Czy jest coś, czego chciałabyś nauczyć się dużo wcześniej?

Będziesz mieć lepiej ode mnie

Wychowywanie dziecka to emocjonalny huragan dla każdego rodzica. Nie potrafię wyobrazić sobie innej roli, tak wypełnionej sprzecznymi emocjami. Od zmęczenia, poprzez satysfakcję, wyrzuty sumienia aż po niepewność. Od radości i dumy aż do nadziei na przyszłość. Są czarne scenariusze i wielkie marzenia. Jest też ogromne pragnienie: Będziesz mieć lepiej ode mnie.

Dziś chcę zaprosić Cię do refleksji nad tworzeniem tej lepszej przyszłości swojego dziecka. Co to znaczy lepiej? Przed czym chcesz uchronić swoje dziecko? Co się ma zdarzyć w życiu Twojej pociechy, abyś stwierdziła, że jest rzeczywiście lepiej? Wyobraź sobie dzisiaj, że tworzysz szkołę życia dla swojego dziecka – jakich umiejętności chcesz je nauczyć? Do jakiego wysiłku chcesz je zachęcać? Przygotowałam dla Ciebie listę pytań, które pozwolą Ci przeanalizować swoją sytuację i sprawdzić, w jaki sposób możesz ulepszyć przyszłość swojej pociechy.

1. Jaka umiejętność zmieniła Twoje życie na lepsze? Co ułatwia Ci radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami?

Zastanów się nad tym, czego nauczyłaś się w minionych latach. Jaka wiedza i jakie umiejętności sprawiają, że działasz bardziej efektywnie lub prowadzisz taki styl życia, który sprawia Ci przyjemność? Z jakich umiejętności jesteś dumna?

2. Jaki element Twojego życia jest Ci niezbędny?

Pomyśl o tych częściach Twojej codzienności, które są dla Ciebie najważniejsze. Co sprawia, że wypoczywasz lub dbasz o równowagę w życiu? Pamiętaj, że w analizowaniu swojego życia nie chodzi o poszukiwanie perfekcji, ale o odkrycie schematów, przyzwyczajeń, nawyków, ulubionych sposobów spędzania czasu, które warto przekazać dziecku. To, że tworzycie rodzinę, nie znaczy, że Twoje dziecko będzie podzielać Twoje zainteresowania (spójrz na swoje dzieciństwo i zastanów się nad tym, czy odzwierciedlasz styl życia rodziców). Jeśli dostrzegasz pozytywny wpływ tych niezbędnych elementów Twojej codzienności, zastanów się nad tym, jak je przekazać dziecku.

3. Czego chciałabyś nauczyć się jeszcze jako dziecko?

Zawsze powtarzam, że jedną z najważniejszych rzeczy, jakich chciałabym nauczyć się w dzieciństwie, jest zarządzanie czasem, planowanie i organizacja. Posiadanie tych umiejętności zmienia moje życie i sprawia, że jestem w stanie działać efektywnie i harmonijnie. Nie walczę z perfekcjonizmem i pracoholizmem. Gdyby dzieci mogły uczyć się tego w szkole, byłabym przeszczęśliwa.

A jak jest u Ciebie? Czego nauczyłaś się dopiero jako dorosły człowiek?

Przeanalizuj te trzy pytania i stwórz na ich podstawie listę rzeczy, których chcesz nauczyć swoje dziecko. Przekazywanie takich wartości, umiejętności, nawyków, wiedzy i preferencji nie jest trudne. Jedną z najważniejszych rzeczy jest angażowanie dziecka w czynności, które się z nimi wiążą.

Moja lista rzeczy, których uczę moje dzieci wygląda tak:

  1. Porządek i zorganizowanie – dbamy wspólnie o dom, cieszymy się czystością, przytulnymi pomieszczeniami i możliwością relaksowania się w otoczeniu, które ładnie wygląda
  2. Wykorzystywanie rzeczy, które posiadamy – zabawa zabawkami, kolorowanie książeczek, czytanie, przygotowanie smakołyków w oparciu o to, co mamy w kuchni.
  3. Planowanie i zarządzanie czasem – w każdy weekend powstaje w naszym domu lista rzeczy do zrobienia, tworzymy listę przeżyć, planujemy przebieg podróży, stawiamy cele.
  4. Miłość do muzyki – przede wszystkim poprzez miesiące tematyczne. Aktualnie odkrywamy Dolly Parton ♡
  5. Miłość do książek – między innymi poprzez wyprawy do bibliotek, księgarni, na targi książki i odkrywając nowe opowieści.
  6. Rozmawianie o uczuciach – zamiast obrażania się, kłótni, złości i nieprzyjemnego klimatu w domu.

popracuj ze mną nad inteligencją emocjonalną swojego dziecka

Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Przedstawiam Ci 16-tygodniowy projekt psychologiczny, podczas którego popracujesz nad inteligencją emocjonalną swojego dziecka i wesprzesz jego rozwój. W programie 16 lekcji, materiały szkoleniowe, ćwiczenia i możliwość konsultacji mailowych przez cały czas trwania kursu.

Udział w kursie to:

  • 16 lekcji kursu Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dziecka
  • dostęp do nagrania godzinnego szkolenia o planie kryzysowym
  • możliwość konsultacji mailowych przez cały czas trwania kursu
  • mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych ze wspieraniem emocjonalności Twojego dziecka