Kiedyś nadejdzie ta chwila. Czy tego chcemy czy nie, kiedyś i tak będziemy rozmawiać z naszymi dziećmi o sferze seksualnej. Nikt nie zapyta o gotowość do takiej rozmowy, o to, czy wiemy, jak nią pokierować. Pewnego dnia nasze dziecko stanie w drzwiach i zada niewygodne pytanie.
- Skąd się biorą dzieci?
- Co to jest seks?
- Czy poród boli?
- Co to znaczy stracić dziecko?
Dziecięce pytania mogą dotyczyć przeróżnych spraw. Raz tematem numer jeden stanie się fizjologia, innym razem różnice między kobietą a mężczyzną. Czasem dziecko usłyszy wyraz, którego nie zna i poprosi o jego wytłumaczenie. Może pojawi się reklama odnosząca się do sfery seksualnej, a może kolega z podwórka podzieli się nową wiedzą?
Jeśli dziecko zada nam niewygodne pytanie, możemy uznać się za szczęściarzy. Ufa nam. Wciąż jesteśmy dla niego autorytetem. Szuka informacji właśnie w domu. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest uzupełnienie swojej biblioteczki o książki dotyczące edukacji seksualnej.
Książki do edukacji seksualnej
Dziś postanowiłam opowiedzieć Wam o kilku książkach, które znalazły się w naszym domu. Już przy podcaście o edukacji seksualnej (tutaj) wspominałam Wam o tym, jak ważne jest dla mnie bezpieczeństwo moich dzieci. Jednym ze składników bezpieczeństwa zawsze jest wiedza, również ta związana ze sferą seksualną. Mam nadzieję, że książki, które Wam polecam, staną się Waszym narzędziem, niezbędnym do rozmów o seksualności.
Książka pełna miłości, czyli jak Michałek przyszedł na świat
Autor: Alona Frankel
Bardzo dobra książka, dzięki której możemy zacząć rozmowę z dzieckiem o fizjologii i cudzie narodzin. Pierwsza część książki rozprawia się z mitami o bocianie, kapuście i kupowaniu dziecka w sklepie ;-), a kolejna to już historia poczęcia dziecka. Spodobała mi się, bo nie jest zbyt nachalna i pokazuje pojawienie się dziecka tak, jak powinno się to przedstawiać – jako naturalną część życia i coś, o czym możemy swobodnie rozmawiać.
Skąd się (nie) biorą dzieci?
Autorzy: Bianca-Beata Kotoro, Wiesław Sokoluk
W tej książce można znaleźć kilka praktycznych wskazówek, które ułatwiają prowadzenie rozmów z dzieckiem na temat seksualności. Ta część książki jest bardzo rozbudowana i bardzo pomocna – można znaleźć tutaj scenariusze rozmów z dzieckiem i odpowiedzi na pytania: co mówić? Jak mówić? Poczęcie dziecka i tematy związane z intymnością są przedstawione w bardzo konkretny sposób. Mnóstwo ważnych informacji, trochę szczegółów dotyczących fizjologii i rysunki, które pozwalają lepiej zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Powiedz komuś!
Autorka: Elżbieta Zubrzycka
Dla mnie to najważniejsza książka w całym zestawieniu. Pięknie przedstawia granice w relacjach i pokazuje, co jest dobre a co złe. Głównym tematem książki jest szacunek do drugiego człowieka i zasady, jakie panują w zdrowych relacjach. Czasem trudno jest wyobrazić sobie rozmowę z dzieckiem o takich kwestiach jak wykorzystywanie seksualne czy nadużycia tego typu. Jak przedstawić coś takiego dziecku? Co zrobić, aby pokazać mu granice, ale jednocześnie nie przerazić? Jest genialna!
Tosia i Julek. Robią siku. Kąpią się.
Autorka: Magdalena Boćko-Mysiorska
Edukacja seksualna dziecka dotyczy nie tylko tego, skąd się biorą dzieci. Równie istotne są rozmowy o różnicach między ludźmi i o poszanowaniu tych różnic. Dziecko w okresie przedszkolnym zaczyna bardziej zwracać uwagę na takie kwestie jak płeć. Opowieści o Tosi i Julku mogą stać się dobrym początkiem takich rozmów. Dodatkowo w książeczkach można znaleźć ciekawe porady dla rodziców maluchów.
Skąd się biorą dzieci
Autor: Marcin Brykczyński
Kolejna przyjemna opowieść o tym, skąd się biorą dzieci – tym razem przedstawiona w wierszu. Od pierwszej książki w tym zestawieniu różni się tym, że tak naprawdę niewiele jest w niej szczegółów dotyczących fizjologii człowieka i samego poczęcia dziecka. Myślę, że rozmowę o tym, skąd się biorą dzieci, warto zacząć właśnie od takiej opowieści – o miłości, o przytulaniu się, o dziecku, które pewnego dnia się pojawia i o szczęściu całej rodziny.
Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci
Autorka: Agnieszka Frączek
To jest książka, przy której się płacze. Tym razem opowiada o adopcji i o tym, że dzieci czasem nosi się nie w brzuszku, ale w sercu. Myślę, że doskonale dopełnia wszystkie inne książki dotyczące edukacji seksualnej. Dzięki niej dziecko może spojrzeć na miłość także z tej strony – dla mnie to bardzo cenne spojrzenie.
Odpowiedz mi!
Autorki: Katharina von der Gathen, Anke Kuhl
Ostatnia książka w tym zestawieniu to książka przede wszystkim dla rodziców. Autorki zebrały pytania, które zadawali jej uczniowie szkół podstawowych i stworzyła zbiór odpowiedzi, który z pewnością ucieszy rodziców. Kiedyś przyjdzie ten moment, gdy dziecko zada niewygodne pytanie. Czasem pojawią się pytania związane z dojrzewaniem, a czasem z aktywnością seksualną rodziców. W tej książce można znaleźć mnóstwo mądrych odpowiedzi, które pozwolą porozmawiać o tych rzeczach bez wstydu i niepewności. Bardzo polecam.
Popracuj ze mną nad inteligencją emocjonalną swojego dziecka
Jeśli to dobry czas dla Ciebie na takie działanie, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy. Przedstawiam Ci 16-tygodniowy projekt psychologiczny, podczas którego popracujesz nad inteligencją emocjonalną swojego dziecka i wesprzesz jego rozwój. W programie 16 lekcji, materiały szkoleniowe, ćwiczenia i możliwość konsultacji mailowych przez cały czas trwania kursu.
Udział w kursie to:
- 16 lekcji kursu Rozwijanie inteligencji emocjonalnej dziecka
- dostęp do nagrania godzinnego szkolenia o planie kryzysowym
- możliwość konsultacji mailowych przez cały czas trwania kursu
- mnóstwo wiedzy, konkretnych informacji i sposobów, które ułatwią realizowanie celów związanych ze wspieraniem emocjonalności Twojego dziecka