Jedną z rzeczy, które często słyszę w gabinecie podczas pracy z wypaleniem rodzicielskim, jest poczucie samotności. Oczywiście samotność jest wielowymiarowa. To, co zwróciło moją uwagę to jeden z jej rodzajów: samotność wychowawcza (tak to nazwijmy). Myślę, że dobrze zobrazują ją takie cytaty: Tylko ja dbam o to, o co trzeba dbać na co dzień. Gdy mnie nie ma, dzieci nie są zaopiekowane tak, jak powinny być. lub Jeśli zostawię dziecko z tatą, wiem, że coś zostanie zaniedbane. Rzadko się zdarza, aby moje klientki opowiedziały o tym, że tata zapomina podać kolację, nie przypilnuje mycia zębów czy odrobionych lekcji. Dość często słyszę o planie, który powinna realizować rodzina. Rytuały, konkretne punkty programu, które należy zaliczyć. Mamy, które spotykam, mają w głowie mnóstwo takich planów, których odpuszczenie wydaje się tragedią. Wiele kobiet woli zrezygnować ze swoich osobistych celów po to, aby osobiście dopilnować doskonały plan wychowawczy. Z drugiej strony czasem jest taki tata, który zajmuje się swoim dzieckiem i robi to po swojemu. Powinniśmy stworzyć wspólną wizję rodzicielstwa czy pozwolić sobie na realizowanie różnych scenariuszy?

W dzisiejszym odcinku Podcastu o psychologii rozmawiam z Małgorzatą Musiał o wspólnocie w rodzicielstwie, o wspieraniu budowania relacji z dziećmi i o tym, jak ograniczać samotność rodziców. Czas na nowy odcinek Podcastu o psychologii!

Kilka słów wyciągniętych z tego podcastu:

  • „Potrzebna cała wioska” – to piękne zdanie odnosi się nie tylko do tego, żeby pomagać sobie nawzajem i wspólnie podejmować decyzje, realizować różne rzeczy związane z rodziną. Ale „potrzebna cała wioska” również w kontekście tego, że każdy człowiek daje temu dziecku inne doświadczenia.
  • Jeżeli uwzględniam, to chcę zobaczyć pod tymi działaniami, o co pięknego próbuje się zatroszczyć ojciec naszych wspólnych dzieci. Mowę tak celowo, bo często w tych sytuacjach konfliktowych wchodzimy w narrację, „co on robi moim dzieciom”.
  • Bardzo mnie kieruje i prowadzi przez życie jedno z głównych założeń „Porozumienia bez przemocy” – wszystko co ludzie robią, albo czego nie robią, służy zaspokajaniu ważnych potrzeb. I drugie założenie, wszystkie potrzeby są piękne, chociaż nie wszystkie działania, które podejmujemy w stronę ich realizowania będą kojarzyły się z pięknem.

Co mówi o sobie Małgorzata Musiał?

Pedagożka, mediatorka, od kilkunastu lat wspiera dorosłych w lepszym rozumieniu dzieci i samych siebie. Autorka bestsellerowego poradnika dla rodziców “Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny” oraz książki „Bo ty im na wszystko pozwalasz!! O tym, jak się porozumieć wspólnie wychowując dzieci”. Żona, mama trojga dorastających dzieci.

Posłuchaj podcastu Jak wspierać drugiego rodzica w budowaniu relacji z dzieckiem, nie powodując napięć i sprzeczek?

To już trzeci sezon mojego podcastu. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne.

Możesz posłuchać podcastu też tutaj:

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję „napisz recenzję”. Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją – w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book „Działaj”.