Wysoko wrażliwa kobieta, kim jest? Pewnie jest przewrażliwiona, płacze na każdym filmie, za bardzo się przejmuje, ciągle jest roztrzęsiona. Powinna wziąć się w garść, życie przecież nas nie rozpieszcza. Wysoka wrażliwość często wiązana jest z irracjonalnym myśleniem i rozchwianiem emocjonalnym. To wszystko brzmi jak bardzo ponury opis kobiety wrażliwej. To taka mała dziewczynka w ciele dorosłej kobiety, która się wstydzi i ciągle się maże. Krzywdzący obraz czy adekwatny?

Dziś zapraszam do rozmowy o wysokiej wrażliwości, do której zaprosiłam psycholożkę i psychoterapeutkę Kasię Kucewicz. Czas na nowy odcinek Podcastu o psychologii!

Kilka słów wyciągniętych z tego podcastu:

  • Osoby nadwrażliwe mają zupełnie inny zestaw cech niż osoby wysoko wrażliwe. Bardzo często nadwrażliwość łączymy z wysoką wrażliwością, poprzez stereotypowe podejście do opisywania cech i zachowań, co jest krzywdzące dla osób wysoko wrażliwych.
  • Według autorki koncepcji wysokiej wrażliwości, możemy tak siebie określić, jeśli znajdujemy w sobie cztery podstawowe komponenty: wysoki poziom empatii, bardzo szczegółowe analizowanie sytuacji, uwrażliwienie na bodźce i poczucie przedstymulowania. Osoba wysoko wrażliwa ma wszystkie te cechy.
  • Wysoka wrażliwość nie jest chorobą, zaburzeniem, dysfunkcją, jest po prostu jednym ze specyficznych sposobów funkcjonowania naszego układu nerwowego.
  • Bez względu na to czy jesteśmy wysoko wrażliwi czy nie warto znać swoje limity, ograniczenia, zadbać o selfcare zamiast walczyć ze swoimi cechami.

Kim jest Katarzyna Kucewicz

Kasia Kucewicz- psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka. Prowadzi praktykę terapeutyczną w Warszawie. Autorka setek artykułów psychologicznych i 4 poradników w tym bestsellerowej książki o kobiecej wrażliwości „Kobiety, które czują za bardzo”. Jest stałą ekspertką w mediach, prowadzi na instagramie profil psychoedukacyjny @psycholog_na_insta. 

Posłuchaj podcastu Czym jest wysoka wrażliwość?

To już trzeci sezon mojego podcastu. Możesz spodziewać się kolejnych nagrań w każdy poniedziałek. Mam wielką nadzieję, że spodobają Ci się tematy, które przygotowałam. Zostawiam też poniżej link do podcastowych playlist – podzieliłam odcinki na kategorie tematyczne.

Możesz posłuchać podcastu też tutaj:

Jeśli wiesz, że Twój znajomy mógłby skorzystać z tego nagrania, koniecznie prześlij mu link do tego odcinka. Zacznij też subskrybować mój podcast, dodaj ocenę i napisz w recenzji w Apple Podcasts, co sądzisz o kolejnych odcinkach. Twoja opinia ma dla mnie duże znaczenie. Dzięki Tobie mam szansę docierać do szerszego grona odbiorców i pokazywać różne kolory psychologii. Kliknij tutaj, dodaj pięć gwiazdek i wybierz opcję „napisz recenzję”. Nie zapomnij też o tym, aby wysłać do mnie zrzut ekranu ze swoją recenzją – w podziękowaniu za poświęcony czas, wyślę do Ciebie e-book „Działaj”.

 

Dodaj komentarz