Wysoko wrażliwa kobieta, kim jest? Pewnie jest przewrażliwiona, płacze na każdym filmie, za bardzo się przejmuje, ciągle jest roztrzęsiona. Powinna wziąć się w garść, życie przecież nas nie rozpieszcza. Wysoka wrażliwość często wiązana jest z irracjonalnym myśleniem i rozchwianiem emocjonalnym. To wszystko brzmi jak bardzo ponury opis kobiety wrażliwej. To taka mała dziewczynka w ciele dorosłej kobiety, która się wstydzi i ciągle się maże. Krzywdzący obraz czy adekwatny?
Dziś zapraszam do rozmowy o wysokiej wrażliwości, do której zaprosiłam psycholożkę i psychoterapeutkę Kasię Kucewicz. Czas na nowy odcinek Podcastu o psychologii!
Kilka słów wyciągniętych z tego podcastu:
- Osoby nadwrażliwe mają zupełnie inny zestaw cech niż osoby wysoko wrażliwe. Bardzo często nadwrażliwość łączymy z wysoką wrażliwością, poprzez stereotypowe podejście do opisywania cech i zachowań. Jest to krzywdzące dla osób wysoko wrażliwych.
- Według autorki koncepcji wysokiej wrażliwości, możemy tak siebie określić, jeśli znajdujemy w sobie cztery podstawowe komponenty: wysoki poziom empatii, bardzo szczegółowe analizowanie sytuacji, uwrażliwienie na bodźce i poczucie przedstymulowania. Osoba wysoko wrażliwa ma wszystkie te cechy.
- Wysoka wrażliwość nie jest chorobą, zaburzeniem, dysfunkcją, jest po prostu jednym ze specyficznych sposobów funkcjonowania naszego układu nerwowego.
- Bez względu na to czy jesteśmy wysoko wrażliwi czy nie warto znać swoje limity, ograniczenia. Trzeba dbać o selfcare zamiast walczyć ze swoimi cechami.
Kim jest Katarzyna Kucewicz
Kasia Kucewicz- psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka. Prowadzi praktykę terapeutyczną w Warszawie. Autorka setek artykułów psychologicznych i 4 poradników w tym bestsellerowej książki o kobiecej wrażliwości „Kobiety, które czują za bardzo”. Jest stałą ekspertką w mediach, prowadzi na instagramie profil psychoedukacyjny @psycholog_na_insta.
Posłuchaj podcastu Czym jest wysoka wrażliwość?
Jeśli chcesz uciszyć głos swojego wewnętrznego krytyka i rozwijać się po swojemu, zacznij ze mną pracować.
Dołącz do kursu Stań się najlepszą wersją siebie przez pół roku pracuj ze mną nad życiową równowagą, uwalnianiem swojego potencjału i poznawaniem siebie w pełni. Jeśli:
- Masz dość udawania, że Twoje potrzeby, myśli i uczucia są mniej ważne niż potrzeby, myśli i uczucia innych ludzi.
- Masz dość wchodzenia w rolę swojego największego krytyka.
- Masz dość spełniania czyichś oczekiwań i realizowania pomysłów na to, jak ma wyglądać Twoje życie.
- Masz dość mojej niewiedzy – kim jesteś, czego potrzebujesz, co jest dla Ciebie ważne, jak ma wyglądać Twoje życie i czym jest dla Ciebie szczęśliwa codzienność.
Dołącz do półrocznego kursu psychologicznego i stań się najlepszą wersją siebie.