Gdy matka truje własne dziecko i wywołuje jego choroby | Wieczór filmowy: The Act | Przeniesiony Zespół Münchhausena
Chciałabym co jakiś czas pokazywać Wam dobre psychologiczne filmy, które nie tylko poruszają, ale pozwalają troszkę lepiej poznać człowieka. Sama staram się nieprzypadkowo wybierać to, co oglądam i często udaje mi się trafić na prawdziwą perełkę. Mam nadzieję, że ten pomysł Wam się spodoba.
Artyści i twórcy
Twórcy: Michelle Dean, Nick Antosca
Artyści: Patricia Arquette, Joey King, Chloë Sevigny
Temat filmu: Zastępczy zespół Münchhausena
To zaburzenie występujące u rodziców lub opiekunów, polegające na wywoływaniu u drugiego człowieka objawów chorób fizycznych i/lub psychicznych. Ta zależna od innych osoba (dziecko, osoba w podeszłym wieku) jest badana i leczona w kierunku przeróżnych chorób.
Kilka faktów | Zastępczy zespół Münchhausena
Jak to wygląda?
Wywoływanie objawów chorobowych daje osobie zaburzonej bardzo wiele. Ktoś jej współczuje, angażuje się w udzielanie wsparcia, pociechy. Buduje się też jej obraz np. udręczonej matki, która poświęca się dla dziecka. Taka osoba może uzyskać pomoc ze strony innych ludzi – np. po rozmowie, w trakcie kryzysu w związku czy w konsekwencji przeciążenia pełnioną rolą.
Jakie konsekwencje?
Konsekwencje dla dziecka są przerażające. Statystyki mówią o przypadkach śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu dziecka. Wszystko to dzieje się po to, aby osoba zaburzona mogła spełniać się w roli opiekuna. Natomiast wszelkie objawy, które pojawiały się wcześniej, znikają, gdy opiekun znika z otoczenia ofiary.
Co się wtedy robi?
Zdiagnozowanie tego zaburzenia jest wielkim wyzwaniem i często zaczyna się od dużej uważności lekarzy, którzy zajmują się dzieckiem. Kiedy taki specjalista ma przed sobą przerażonego rodzica, może mieć poczucie, że popełnia wielki błąd, oskarżając go o umyślne działanie.
W przypadku stwierdzenia tego zaburzenia konieczne jest leczenie psychiatryczne.
W serialu The Act można zobaczyć bardzo przejmujący przykład tego zaburzenia, oparty na prawdziwej historii, która niestety nie zakończyła się dobrze. Dla mnie to było i przerażające i zaskakujące. Dzięki temu obrazowi można dostrzec mnóstwo elementów tego zaburzenia i dostrzec, jak wygląda ono w społecznym kontekście.
Posłuchaj podcastu | Zastępczy zespół Münchhausena
Literatura i wiedza
Jeśli chcesz bardziej zgłębić ten temat, koniecznie sięgnij po książki i badania, które opisują dokładnie Zastępczy Zespół Münchhausena. Mam dla Ciebie kilka konkretnych źródeł.
- Przeniesiony zespół Münchausena w opinii sądowo-psychiatrycznej – opis przypadku i kontrowersje etyczne | Janusz Heitzman, Malgorzata Opio, Alfreda Ruzikowska, Anna Pilszyk
- Przeniesiony zespół Münchausena | Dominika Berent, Antoni Florkowski, Piotr Gałecki
- Opis serialu The Act
- Jonathan Kellerman Diabelski walc
- Julie Gregory Mama kazała mi chorować
Mam nadzieję, że taka filmowa propozycja połączona z analizą głównego tła będzie czymś ciekawym. Co sądzicie? Czy to dobry pomysł? Jeśli to jest TO, dajcie mi proszę o tym znać w komentarzu. To będzie dla mnie konkretna informacja na przyszłość.