Being likeable will help you in your job, business, relationships, and life. Jeśli dasz się lubić pomożesz swojej pracy, biznesowi, relacjom i życiu. Właśnie tak uważa Dave Kerpen – jeden z moich ulubionych autorów. Czy jednak każdy z nas jest w stanie przyznać, że o to właśnie lubienie walczy? Raczej nie. Mimo tego, że każda strona internetowa, firma, pracownik czy nawet partner w związku marzy (nawet skrycie) o tym, aby inni darzyli go sympatią, niewiele osób przyznaje się do tego. Okazuje się jednak, że sukces zależy również od tego. Jak sprawić, aby inni Cię lubili?

Daj się lubić!

Walka o bycie lubianym trwa nieprzerwanie wokół nas, w wielu chwilach naszego życia, czy tego chcemy czy nie. Część osób z pewnością siebie stwierdza, że ma to wszystko gdzieś i otwarcie skupia się na wyrażaniu agresji wobec innych, ocenianiu, szukaniu dziury w całym i ogłaszaniu wszem i wobec, jak ludzie są zakłamani, bo nie chcą przyjmować konstruktywnej krytyki ani nie szanują szczerych osób. Znasz takich ludzi?

bycie lubianym

Dave Kerpen wielokrotnie podkreśla ideę being likeable (bycie lubianym). Jego zdaniem, dążenie do tworzenia wokół siebie grupy oddanych i lubiących nas ludzi sprawia, że z łatwością realizujemy wiele celów życiowych. Doświadczamy szczęścia, budujemy trwalsze biznesy i związki, a także realizujemy swój rozwój. Psychologia natomiast udowadnia siłę odczuwanej sympatii – to bycie szanowanym i lubianym współtworzy zdrową pewność siebiei skłania do pokonywania kolejnych barier w życiu. Podstawą sukcesu jest kilka działań, które stają się polem do rozwijania kolejnych umiejętności, tak potrzebnych w procesie zdobywania Sympatyków:

  • słuchanie – standardowo. Nawiązując jakąkolwiek relację powinieneś dbać o to, aby prawdziwie wsłuchiwać się w to, co przekazują Ci inni. Dochodzić prawy, szukać rozwiązań, pozwalać na wypowiedzenie wszystkiego, co druga strona ma do wyrażenia.
  • opowiadanie historii. Nie możesz tylko słuchać – pamiętaj, że to, co przekazuje Ci druga osoba to dar, a Ty jesteś zobowiązany do dania czegoś z siebie. Kerpen zakłada, że właśnie skłanianie się do przedstawienia siebie, swojego życia, historii swojego pomysłu, a także wprowadzenia innych w swoje życie, sprawia, że Twoi słuchacze będą Ci oddani. Dla mnie opowiadanie swojej historii to przejaw szczerości.
  • pasja. Bez względu na to, czy mówimy o pracy, blogowaniu, sprzątaniu, gotowaniu, odwiedzaniu znajomych, imprezowaniu czy budowaniu związku, pasja musi w tym wszystkim istnieć. Jeśli zmuszasz się do czegoś – wszyscy to widzą. Nie próbuj się łudzić.
  • gra zespołowa. Znam kilka osób, które nie lubią, gdy ktoś w ich towarzystwie błyszczy. Nie. Gwiazda jest tylko jedna, prawda? Właśnie takie podejście sprawia, że wśród nas jest mnóstwo samotnych ludzi – kto lubi słuchać przechwałek, radosnych pieśni na temat czyjegoś ego? Nikt. Człowiek sukcesu wie, że aby lśnić, trzeba pokazywać w najlepszym świetle także inne gwiazdy.

na bycie lubianym wpływa kolejna grupa umiejętności:

  • zaskakiwanie (i zachwycanie!) – byłoby idealnie, gdyby każdy z nas widział mnóstwo opcji wokół siebie – szans na zachwycanie innych. Często jednak zauważamy negatywy, uwielbiamy przekazywać złe nowiny, sprawdzać, jak zareagują na nie inni. A co z pozytywnym zaskoczeniem? Niespodziankami? Kiedy ostatnio wysłałeś do kogoś list z kilkoma miłymi zdaniami? A prezent? Tak po prostu? Poszukiwanie rozwiązań, które wprawią w osłupienie (na plus!) bliskie nam osoby, mile zaskoczy pracowników lub klientów jest jak lokata w banku. Procentuje, krok po kroku tworząc nam określoną reputację.
  • skłonność do… reagowania! Klucz do sukcesu – jakkolwiek nawiązywany jest z Tobą kontakt – odpowiadaj! Brak reakcji zawsze będzie odbierany jako ignorancja, brak profesjonalizmu. Jeśli jednak zadziałasz przeciwnie – zbudujesz wokół siebie siatkę oddanych Ci ludzi.
  • prostota – dla mnie ten aspekt poruszony przez Kerpena wiąże się silnie z tym, co decydujemy się robić z naszym życiem. Zamiast poszukiwania stu tysięcy przeróżnych rozwiązań i pomysłów na siebie – czemu nie połączyć swoich wielu pasji w jedno?

Sprawdź kolejne umiejętności opisane przez Kerpena:

  • autentyczność. Załóżmy, że podoba Ci się to, co robię ze swoim życiem (o czym piszę na blogu). W pewnym momencie jednak okazuje się, że to wszystko jest stekiem kłamstw – nic nie jest zgodne z prawdą. W takiej chwili jakakolwiek idea, jaką zdołałabym Ci przekazać (nawet najbardziej wartościowa!) przestałaby mieć sens. O to chodzi w autentyczności. Mówię, robię, jestem jednością.
  • adaptacja – nie wiem sama czy to źle czy dobrze, że nasz współczesny świat wygląda w ten sposób. Zmienia się wszystko. Dzień za dniem. Nasi rodzice mogli mniej więcej przewidzieć to, jak będziemy żyli. Mniej więcej. Czy my możemy założyć, jak wyglądać będzie świat za 10 lat? Człowiek sukcesu nie boi się zmian. Inicjuje je.

I najważniejsza umiejętność/cecha człowieka lubianego według Kerpena:

  • wdzięczność. Wyrażana pisemnie, na głos, przy wszystkich, bez oporów, czasem bardzo prywatnie, dosadnie, z radością. Co powiesz na małe wyzwanie: do końca roku codziennie wyrażaj wdzięczność każdemu, kto na to zasługuje.

Posłuchaj podcastu Czy warto walczyć o bycie lubianym?

Jeśli Chcesz skutecznie realizować cele i nastawić się na sukces, zapraszam serdecznie do wspólnej pracy.

Dołącz do tegorocznej edycji kursu Projekt Sukces i przez pół roku pracuj ze mną nad sferą zawodową, równowagą życiową i realizacją celów. Jeśli:

  • Masz dość swojego słomianego zapału i ciągłych pretensji do siebie.
  • Masz dość planowania pięknych zmian i zderzania się z rzeczywistością, w której trudno wprowadzać te plany w życie.
  • Masz dość tych trudnych do przewidzenia spadków motywacji.
  • Masz dość wrażenia, że nie masz wpływu na swoje życie.

Zacznij działać już teraz. Ten rok może stać się bardzo ważnym rozdziałem w Twoim życiu.