delektowanie się

Cieszysz się życiem? Smakujesz je? Rozsiadasz się w fotelu, zachwycasz tym, co otrzymujesz, próbujesz? Byłoby wspaniale, gdybyś cieszył się swoim życiem, wiesz? Gdyby delektowanie się nim było częścią Twojej codzienności. Gdybyś potrafił delektować się zwykłą codziennością, prawdopodobnie szybko nauczyłbyś się, jak podejmować właściwe decyzje. Uczyłbyś się, jakie działania wywołują wspaniałe skutki w Twoim życiu, poznawałbyś siebie, uczył się mówić nie tym rzeczom, ludziom, obowiązkom, które sprawiają, że Twoje życie przestaje być przyjemne i satysfakcjonujące. Działałbyś bardziej intencjonalnie – czyli tak, aby Twoje życie wyglądało tak, jak marzysz. Całkiem nieźle to brzmi, prawda?

Bryant i Veroff to naukowcy, którzy postanowili znaleźć prosty sposób na wspierają delektowanie się, czyli do wykonywania takich działań, które sprawiają, że intensywnie przeżywamy to, co dzieje się w naszym życiu. Człowiek, który cieszy się życiem to ktoś, kto w danym momencie kieruje swoją uwagę w stronę mocnego przeżywania pozytywnych sytuacji w swoim życiu. Myślisz, że jesteś taką osobą? Jeśli masz wątpliwości, sprawdź proszę, czy Twoja zdolność do delektowania się może być rozwijana.

Oto aż 5 technik, które działają jak magiczna różdżka. Takie magiczne różdżki lubię najbardziej.    

Delektowanie się w kilku krokach

1. Dzielenie się z innymi pozytywnymi emocjami

Choć może wydawać się, że najbardziej umacniamy więzi w kryzysach, bardzo trudnych sytuacjach i w obliczu smutku czy desperacji, okazuje się, że równie dobrze działa zwykłe dzielenie się radością. Jeśli chcesz nauczyć się bardziej cieszyć życiem, zacznij to robić z innymi ludźmi. Wznoś toasty, gratuluj sobie i innym, zapraszaj na kolacje, skacz ze szczęścia, dzwoń ze wspaniałymi wiadomościami. Do różnych osób. Podziel się radością i sprawdź, jak cieszą się inni. Twoja bliska osoba jeszcze nie umie się delektować? Reaguje sceptycznie? Trudno – pozwól jej na to, ale i nie rezygnuj. Dzwoń z kolejnymi wiadomościami i skacz z radości. Pewne rzeczy się udzielają. W końcu się udzielają. Zobaczysz, że wkrótce i Ty odbierzesz radosny telefon.

2. Tworzenie wspomnień

Nie bój się zatrzymywania wspomnień – w różny sposób możesz to robić. Zdjęcia, pamiętnik, dziennik, w którym (nawet hasłowo) zapiszesz wspaniałe rzeczy, które się wydarzyły – to wszystko sprawia, że uczysz się nie tylko delektować swoim życiem, ale i tworzysz zbiór, który będzie Cię przekonywał o wyjątkowości Twojego życia. Zapamiętuj tytuły piosenek, które budowały Twoje wyjątkowe chwile, stwórz księgę Moje pierwsze razy, zapisuj, czego się nauczyłeś w danym tygodniu. Nie pozwól, aby dni Ci umykały zupełnie bezrefleksyjnie. Zadbaj o codzienne delektowanie się zwykłymi rzeczami.

3. Gratulowanie innym

Jeśli nauczysz się doceniać nie tylko wydarzenia, które mają wpływ na swoje życie, ale i popracujesz nad swoją zdolnością do cieszenia się szczęściem czy sukcesami innych ludzi – Twoja skłonność do cieszenia się życiem będzie super-rozwinięta. Pozwól sobie na docenianie innych – bez zazdrości. Z pewnością osoba, której dziś możesz pogratulować, ciężko pracowała na to, co otrzymała od losu. Nie masz pojęcia, jak długo i jak ciężko pracowała. Daj jej zatem dobre słowo, okaż podziw lub zadowolenie. Szybko zauważysz, że zaczniesz dostrzegać także plusy w swoim życiu.

4. Wyostrzenie percepcji

Kiedy tylko dzieje się coś wyjątkowego, skoncentruj się na tym, co się dzieje. Sprawdź, jak reaguje Twoje ciało, co czujesz, które zmysły są poruszone. Zajmij się przede wszystkim odczuwaniem, przestań myśleć o tych wszystkich rzeczach, które masz dziś do załatwienia. Liczy się tylko to, co odczuwasz i to, jak odbierasz to wyjątkowe wydarzenie.

5. Pochłonięcie

Ta technika brzmi bardzo prosto, ale niestety trzeba sobie wciąż o niej przypominać. O co chodzi? Zatrzymuj się, gdy tylko dzieje się coś wyjątkowego. Gdy usłyszysz wiosenny śpiew ptaków, który Cię zachwyca, skieruj swoją uwagę na ten bodziec. Poczuj ten śpiew. Usłysz. Spójrz w stronę ptaka, który właśnie teraz zaczyna swoją arię. Wyostrzanie percepcji jest kluczowe dla zdolności delektowania się i jest chyba jej najprzyjemniejszą częścią – dlatego, gdy wypijasz swoją herbatę, zatrzymaj się i poczuj jej smak i aromat. Wspaniałe, prawda?

Posłuchaj podcastu Delektowanie się

Trwają zapisy na nasz kolejny e-kurs “Stań się najlepszą wersją siebie”💫Startujemy 20 listopada! Przygotowałam dla uczestników materiały wypełnione psychologią, skutecznymi narzędziami i technikami, które pozwolą im zadbać o najważniejsze sfery życia.

  • radzenie sobie ze stresem i wykorzystywanie potencjału, który drzemie w niemal każdej sytuacji stresowej
  • zarządzanie relacjami – również tymi niezdrowymi
  • umiejętności przywódcze i sposoby na ich rozwijanie
  • radzenie sobie z kryzysami, problemami i dramatami w życiu
  • różnorodność ról w życiu i jak je ze sobą godzić

Kurs trwa pół roku (25 tygodni). Zapraszam serdecznie do udziału.