
Załóżmy, że sytuacja wiąże się z agresją. O tak, czujesz, jak kolejne fale trudnych odczuć przepływają przez Twoje ciało i umysł. Rozsadza Cię to, rozszarpuje na kawałki. Wiesz, jesteś przekonany, że jeszcze chwila, a zaczniesz z wściekłości rzucać talerzami, telefonem lub sobą-po podłodze. Jest Ci gorąco, zaciskasz szczękę – uderzenie w coś, w cokolwiek po prostu by Ci ulżyło.
Chcemy czy nie, trudne emocje są częścią naszego życia. Każdy z nas od czasu do czasu wpada w negatywny dołek, traci cierpliwość lub postępuje nieracjonalnie. W takich sytuacjach nie poznajemy siebie. W trakcie – już zaczynamy żałować, że nie panujemy nad tym, co się z nami dzieje. Emocje, tak oczywiste, naturalne i normalne uwierają, męczą i niszczą relacje. Czasem też niszczą nasz, skrywany, świat wewnętrzny. Masz wybór – możesz poddać się temu, co robią z Tobą niechciane odczucia i trudne emocje. Możesz też wejść w tak dorosłe buty i przejąć kontrolę nad sobą – bez względu na stan emocjonalny.
Dziś przygotowałam dla Ciebie jedną z metod, która może sprawdzić się w tych kryzysowych sytuacjach, o których wspominałam wcześniej. Jeśli trudne emocje są naturalną częścią naszego życia, równie naturalne powinno być radzenie sobie z nimi tak, aby ograniczyć szkody. Za każdym razem, kiedy znajdziesz się w sytuacji, która nie daje Ci spokoju, przypomnij sobie litery S-O-R (stop-obserwacja-rozwiązanie). I przejmij kontrolę.

Jak poradzić sobie z emocjami?
Sytuacje kryzysowe wymagają szybkich reakcji, które są skuteczne i przydatne – dlatego właśnie stworzyłam skrót SOR, który ma być łatwy do przypomnienia i sugerujący, jak poradzić sobie z własnymi emocjami. Poniżej opisuję dokładniej znaczenie tego skrótu – zachęcam Cię do przeczytania i zastanowienia się nad tym, jak poszczególne etapy będą działać w Twoim przypadku.
S-stop
Pojawienie się trudnych emocji może być niespodziewane ale i przewidywalne. Bez względu na to, co się dzieje, zatrzymaj się na chwilę. Wyjdź z pokoju, zamknij oczy, wyjdź z sytuacji, daj sobie czas na oddech. Powiedz sobie stop w chwili, kiedy czujesz, że oto zbliża się moment kryzysowy (wybuchniesz, rozpłaczesz się, wpadniesz w panikę itd.). Znasz siebie, prawda? Jesteś w stanie zauważyć, co się dzieje. Nie ważne jednak, w którym etapie się zatrzymasz. Powiedz sobie STOP.
O-obserwacja
Kiedy już zatrzymałeś się na chwilę, zwróć uwagę na emocje, które się pojawiły. Co czujesz? Jak zareagowało Twoje ciało? Jakie myśli są w Twojej głowie? Jak reagujesz? Co myślisz o sobie, o otoczeniu, o sytuacji, która wywołała takie odczucia?
R-rozwiązanie
Radzenie sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami wymaga podjęcia działań i znalezienia konstruktywnych rozwiązań. Pomyśl zatem o tym, co czułeś i zastanów się nad tym, w jaki sposób mógłbyś rozładować emocje. Pamiętaj, że każdy z nas ma swoje własne, najlepsze metody rozbijania balona trudnych emocji – spróbuj zatem, za pomocą prób i błędów znaleźć swoje własne. Pozwól, że pokaże Ci kilka, dość uniwersalnych:
- wysiłek fizyczny (magiczne 15 minut)
- spacer – dotlenienie się
- relaksacja
- rozmowa z osobą, która wysłucha
- mówienie językiem emocji (Jest mi przykro gdy… zamiast Jesteś idiotą)
- transformacja – wywoływanie pozytywnych odczuć – przytulenie zamiast krzyku, uśmiech zamiast wyrażania gniewu – zaskakiwanie (pozytywne) samego siebieTrudne emocje zdarzają się w życiu każdego z nas – dołącz zatem do grupy tych ludzi, którzy bardzo aktywnie szukają rozwiązań i wprowadzają je w życie. Od razu!
Trudne emocje zdarzają się w życiu każdego z nas – dołącz zatem do grupy tych ludzi, którzy bardzo aktywnie szukają rozwiązań i wprowadzają je w życie. Jak poradzić sobie z emocjami? Spotkanie z nimi i przyglądanie się sobie jest jedną z najważniejszych rzeczy.
Posłuchaj podcastu Jak poradzić sobie z emocjami? Metoda SOR
Jeśli chcesz rozwijać się po swojemu, zacznij ze mną pracować.
Dołącz do kursu Stań się najlepszą wersją siebie przez pół roku pracuj ze mną nad życiową równowagą, uwalnianiem swojego potencjału i poznawaniem siebie w pełni. Jeśli:
- Masz dość udawania, że Twoje potrzeby, myśli i uczucia są mniej ważne niż potrzeby, myśli i uczucia innych ludzi.
- Masz dość wchodzenia w rolę swojego największego krytyka.
- Masz dość spełniania czyichś oczekiwań i realizowania pomysłów na to, jak ma wyglądać Twoje życie.
- Masz dość mojej niewiedzy – kim jesteś, czego potrzebujesz, co jest dla Ciebie ważne, jak ma wyglądać Twoje życie i czym jest dla Ciebie szczęśliwa codzienność.
Dołącz do półrocznego kursu psychologicznego i stań się najlepszą wersją siebie.