Tak naprawdę trudno o idealny czas na rozwój i stawianie przed sobą pytań. Zawsze jest coś do zrobienia, zawsze w szwach pęka lista zadań i oczekiwań, jakie stawiamy przed sobą. Czas na rozwój – to hasło brzmi jak obietnica, którą wciąż sobie powtarzamy. Gdy posprzątam cały dom, gdy zrealizuję zawodowe cele, gdy uporam się z zaległościami, gdy moje życie wróci do normy.

Okazuje się jednak, że czas na rozwój – te 15-20 minut w ciągu dnia – to zbroja, którą tworzymy dla siebie. Każda przeczytana strona książki, wykonane ćwiczenie i pytanie, które stawiamy przed sobą, to rosnąca siła. Wyobrażam sobie ją jako ogień, którego płomień lśni coraz wyraźniejszym blaskiem.

Czy to jest czas na rozwój? To pytanie dla Ciebie. Ja sama chyba nigdy wcześniej nie czułam, jak te momenty są nam niezbędne. Do dzieła!

Czego potrzebujesz, aby wziąć udział w wyzwaniu?

Najważniejszą rzeczą jest z pewnością gotowość do przeznaczenia chwili w ciągu dnia na refleksję i zapisanie swoich przemyśleń. Zapisywanie jest kluczowe – w trakcie tego wyzwania zależy nam przede wszystkim na wypełnieniu Dziennika Rozwojowego zapiskami. Kilka rzeczy, których potrzebujesz, aby wziąć udział w wyzwaniu:

  • notes i długopis (lub dokument elektroniczny lub aplikacja do dzienników – ja używam Day One)
  • dostępu do swojej skrzynki mailowej – codziennie o 7:00 rano znajdziesz w mailu ode mnie pytanie rozwojowe. Będziesz mieć całą dobę na udzielenie odpowiedzi.
  • 10-15 minut w ciągu dnia na zapisanie odpowiedzi na pytanie dnia

Jak wziąć udział w wyzwaniu?

Udział w wyzwaniu jest bardzo prosty. Wystarczy, że zapiszesz się na listę uczestników i każdego dnia kwietnia otrzymasz ode mnie maila z pytaniem rozwojowym na dany dzień. Masz całą dobę na udzielenie odpowiedzi. Po zapisaniu się do wyzwania otrzymasz ode mnie arkusz notowania swoich postępów – to ważne dla nagród, które czekają na Ciebie po tej całej rozwojowej pracy.

A oprócz tego:

  • dołącz do akcji na instagramie – pamiętaj koniecznie o naszym hashtagu #dziennikrozwojowy i daj znać jak Ci idzie – znajdziesz mnie tam jako @edytazajac
  • podziel się informacją o akcji – być może znajome Ci osoby potrzebują dodatkowego wsparcia w tym czasie? Wyślij link do akcji do przynajmniej jednej osoby. Możesz też opowiedzieć o swoim udziale np. na instagramie. Przygotowałam dwie grafiki, które możesz wykorzystać, jeśli chcesz podzielić się informacją o akcji:

Czas na nagrody!

Codzienne notowanie może być wymagającym zadaniem – szczególnie wtedy, gdy wydaje nam się, że czasu jest mniej niż kiedykolwiek w życiu. Liczę mocno na to, że wspólnie zmobilizujemy się do działania i zadbamy o motywację do działania. Przygotowałam dlatego kilka dodatkowych kopniaków motywacyjnych razem z Partnerami wyzwania. Podczas wyzwania na moim profilu na instagamie pojawią się rozdania, w których można zdobyć:

  • zestaw książek Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, które od czasów studiów jest jednym z najważniejszych wydawnictw dla mnie. Współpracowaliśmy wielokrotnie, a dzisiaj działamy wspólnie podczas wyzwania.
  • zestaw książek Wydawnictwa Sensus – z Sensusem wydałam wszystkie moje książki i tym bardziej cieszę się, że uczestnicy będą mogli otrzymać te, które dla nich wybrałam 🙂
  • zestawy herbat firmy Teekanne – herbata jest moim ukochanym napojem, nie wyobrażam sobie bez niej dobrego dnia. I dlatego wybiorę dla zwycięzców rozdania herbacianego moje ulubione herbaty Teekanne i wyślę je wprost do ich domów 🙂
  • wejściówkę na Wiosenne Warsztaty Psychologiczne online dla rodziców, które poprowadzę 25 kwietnia. Zapisy już się rozpoczęły, ale jedno miejsce zostawiam dla zwycięzcy rozdania.
  • bezpłatny udział w dowolnie wybranym kursie online, które prowadzę – w dowolnym czasie. Tutaj znajdują się wszystkie kursy, które prowadzę. Zwycięzca będzie mógł wziąć udział w kursie kiedy chce.

Nie zapomnij o nagrodzie od siebie

Podczas realizacji przeróżnych wyzwań warto zadbać o dodatkowy kopniak motywacyjny od siebie dla siebie. W tym wyzwaniu chcę zachęcić Cię do zrobienia dla siebie czegoś podobnego. Zastanów się nad tym, jaką nagrodę chcesz przygotować dla siebie, gdy już minie 30 dni mocnej autorefleksji. Idealnie byłoby, gdyby ta nagroda nie wiązała się z wydatkami, a raczej z czasem dla siebie. Może z większą uwagą kierowaną na swoje potrzeby? Już dziś możesz zastanowić się nad tym, co dasz sobie po zrealizowaniu wszystkich rozwojowych zadań wyzwania.

Pamiętaj, że nagroda dla siebie może wiązać się po prostu z przeżywaniem przyjemnych rzeczy. Zainspiruj się listami przeżyć albo zastanów się nad tym, czego najbardziej w tym czasie potrzebujesz. Moją nagrodą będzie zwykłe popołudnie spędzone bez pracy, bez gotowania, bez obowiązków, ale za to z ulubioną herbatką i stosem książek do czytania.

Partnerzy Wyzwania Dziennik Rozwojowy

Dotychczasowe mantry

Kolejna edycja Dziennika Rozwojowego wkrótce. W tym momencie nie można wziąć udziału w akcji.