Oto diagnoza, której mnóstwo osób obawia się najbardziej na świecie. Nowotwór. Rak. Koniec. Wokół choroby nowotworowej krąży mnóstwo czarnych chmur, niepewności, lęków i tragicznych wizji przyszłości. Kiedy pojawia się właśnie taka diagnoza, świat na moment się zatrzymuje. Wszystko staje w miejscu, traci swoją wyrazistość, zmienia się nie do poznania. Dla wielu osób rak staje się nie tylko chorobą, ale jaskrawym towarzyszem codzienności. Wszystko postrzegane jest przez nowotworowy filtr. Kiedy pojawia się taka diagnoza, świat na moment się zatrzymuje, aby za moment znów zacząć pędzić. Ptaki nadal śpiewają, liście nadal spadają z drzew, za chwilę znów będzie listopad, a potem zima. Czy można znów dołączyć do tego pędu życia?

Mam raka…

Słowa Mam raka nie są słowami, które chce się wypowiedzieć. Znam to uczucie aż za dobrze z własnego doświadczenia i słyszałam to krótkie zdanie z ust bliskich osób. Te słowa posklejane są z lęku, obaw o przyszłość, a czasem z rozpaczy i poczucia niesprawiedliwości. Te pierwsze odczucia mogą pozbawić sił i zmiażdżyć. Pytanie jest jednak jedno: co dalej?

Mam raka. I co dalej?

Podcast o życiu z nowotworem był zawsze na mojej liście rzeczy do zrealizowania. Moje własne doświadczenia ułożyły mi w głowie wizję tego, jak mogłoby być, gdybym nie otrzymała diagnozy tak wcześnie. Myślę, że z tyłu głowy mam zawsze tę obawę o to, co może się zdarzyć, jeśli nie zachowam czujności, zapomnę o badaniach lub uznam, że to już stara historia. Tak, ten podcast był trochę dla mnie, ale mam nadzieję, że wszystko to, co powiedziała Adrianna Sobol, przyda się też moim Słuchaczom i Słuchaczkom. Zostawiam poniżej kilka złotych myśli, a Ciebie zapraszam do wysłuchania nagrania.

  • Za dużo mówimy o tych strasznych historiach, a za mało uwypuklamy i pokazujemy te dobre, a ich jest bardzo dużo, naprawdę bardzo dużo! Niestety lepiej się sprzedają straszne historie.
  • Przegrał z rakiem, a jeżeli wygrał, miał szczęście. A właśnie to wygrywanie wiąże się np. z profilaktyką.
  • Choroba to zwykłe zrządzenie losu. Pacjentom zadaje pytanie, co ta choroba, jeśli już jest takim znakiem stop, chce ci powiedzieć, co możesz z niej wyciągnąć, co możesz dzięki niej dla siebie zrobić.
  • To co jest ważne to wybór miejsca leczenia i lekarza, z którym będzie się czuł bezpiecznie i komfortowo.
  • Choroba, wbrew pozorom, nie ogranicza. Jeśli czujemy się dobrze możemy zrobić wszystko, spotykać się z ludźmi, pracować, tylko nie zagłuszamy stanu swojego zdrowia.
  • Choroba nie jest jedynym zadaniem, ale jednocześnie jest zadaniem które trzeba poukładać na poszczególne etapy. Bez wybiegania nadmiernie w przyszłość.

Kim jest Adrianna Sobol?

Psychoonkolog i wykładowca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Zakładzie Profilaktyki Onkologicznej. Pracuje w Szpitalu Onkologicznym LuxMed Onkologia w Warszawie. Jest członkiem Zarządu Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej, psychoterapeutką i założycielką Centrum Wsparcia Psychologicznego Ineo. Stworzyła platformę szkoleniową online Zdrowie zaczyna się w głowie. Autorka licznych publikacji z dziedziny psychoonkologii i psychologii zdrowia. Współautorka książki „Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach”(Znak, 2020). Występuje jako ekspertka w programach telewizyjnych, współtworzy akcje i kampanie społeczne. Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z zakresu psychologii i rozwoju osobistego.

Posłuchaj podcastu Mam raka. I co teraz?

Dodaj komentarz