Dokładnie miesiąc temu dopinałam na ostatni guzik najmniejsze szczegóły tegorocznych Warsztatów Psychologicznych „Obfitość”. Byłam gotowa na ten mocny weekend i wiedziałam, że to spotkanie będzie kolejnym doświadczeniem, o którym nie zapomnę. Tak właśnie jest z warsztatami. Mam zawsze wrażenie, że czas mija błyskawicznie. Jednocześnie czuję, że każda minuta tego weekendu warsztatowego jest ważna, intensywna, niemożliwa do zignorowania.

I oto jestem dzisiaj, miesiąc później, w swoim biurze. Obok mnie już prawie pusty kubek jaśminowej herbaty i telefon, w którym mam zapisane nie tylko zdjęcia z ostatnich warsztatów, ale też pytania od osób, które zastanawiają się nad udziałem w kolejnych spotkaniach. W tym roku spotkamy się jeszcze w lipcu na Warsztatach „Wędrówka” i we wrześniu na Warsztatach „Gotowość”.

Zatrzymajmy się przy jednym pytaniu.

Warsztaty wyjazdowe dla kobiet – kiedy warto o nich pomyśleć?

Decyzja o udziale w jakichkolwiek warsztatach nie zawsze jest łatwa. Nie wiem, czy jestem gotowa. Nie wiem, czy się odnajdę w takiej sytuacji. Czy się otworzę na to, co się będzie działo podczas takich warsztatów? Takie pytania pojawiają się często w rozmowach, które prowadzę i zawsze mam jedną myśl, gdy coś takiego słyszę. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy osoba prowadząca warsztaty wydaje się kimś bezpiecznym dla nas. Owszem, na takim spotkaniu będą inne osoby, ale kluczowa jest osoba, która zajmuje się tymi warsztatami. Jej zadaniem jest zadbanie o to, aby proces warsztatowy był zdrowy dla każdej uczestniczki. Ktoś, kto prowadzi, ma mnóstwo ważnych zadań podczas takich warsztatów. Jednym z nich jest zadbanie o to, aby uczestniczki czuły się zaopiekowane podczas spotkania. Kiedy myślisz o tym, czy jesteś gotowa na warsztaty, skoncentruj się na osobie prowadzącej.

Pytania o osobę prowadzącą:

  • Czy masz wrażenie, że zapewni Ci ona poczucie bezpieczeństwa podczas warsztatów?
  • Jakie wrażenie robi na Tobie osoba prowadząca? Czy budzi Twoje zaufanie?
  • Gdybyś miała wybrać jedno słowo, które Ci się kojarzy z osobą prowadzącą, jakie to słowo? Czy to dla Ciebie dobra informacja o tym, czego możesz się spodziewać na warsztatach?

Warsztaty psychologiczne czy rozwijające są okazją do pięknej pracy. Muszą jednak być prowadzone tak, abyś czuła się bezpiecznie. Oprócz tego, jak odbierasz osobę prowadzącą, zwróć uwagę na coś jeszcze. Poznaj program warsztatów i zapoznaj się ze szczegółami i opisami – szczególnie zasad, jakie będą obowiązywać.

Pytania o zasady

  • Czy wiesz, jakie zasady będą panować na warsztatach?
  • Czy jesteś pewna, że będzie tam przestrzeń na zdystansowanie się, otwieranie się w swoim tempie?
  • Czy możesz się spodziewać, że Twoje granice będą szanowane?

Niektóre warsztaty mogą być prowadzone tak, aby stworzyć atmosferę „rozwoju”. Zdarzają się takie spotkania, podczas których nie można się nie wypowiedzieć, trzeba zawsze bardzo aktywnie brać udział w wydarzeniu. Niektórzy czują, że taka presja jest im potrzebna. Jeśli jest u Ciebie inaczej i Twoje obawy mogą wynikać z tego, że nie chcesz takiej presji, sprawdź zasady panujące na warsztatach, które Cię interesują. Jeśli nie możesz dotrzeć do takich informacji, napisz do osoby prowadzącej. Może być tak, że takie rzeczy są dla niej na tyle oczywiste, że nie zostały nigdzie opisane.

Moje Warsztaty Psychologiczne opierają się na jednej zasadzie

Kiedy zaczęłam organizować pierwsze Warsztaty w 2019 roku wiedziałam, że muszę iść za głosem serca. Sama brałam udział w wielu takich wydarzeniach i mogę powiedzieć, że znam różne trendy i utarte schematy spotkań dla kobiet. Właśnie dlatego projektowanie swojego warsztatu było wymagające. Głos serca mówił jedno, a powstałe w mojej głowie schematy – drugie.

Moja myśl przewodnia brzmi: U mnie wszystko można, nic nie trzeba. Warsztaty, które organizuję w okolicach Beskidu Wyspowego są kameralnymi spotkaniami w małych grupach kobiet. Otaczamy się naturą, dźwiękami górskiej przyrody, zapachami, kojącymi smakami i psychologią. Wszystko to sprawia, że łatwo jest poczuć, że naprawdę wszystko można, nic nie trzeba. Uczestniczki to zawsze kobiety bardzo ciepłe, otwarte na drugiego człowieka i, co mnie zawsze zachwyca, troskliwe. Na cały weekend znika presja, poczucie, że koniecznie coś trzeba. Dobrze jest opowiedzieć kawałeczek swojej historii, posłuchać innych opowieści i poeksplorować ważne tematy, które mogą zmienić spojrzenie na przyszłość.

Kolejne warsztaty już w lipcu.

Zanim jednak zacznę o nich opowiadać (mam jeszcze wolne miejsca, dla uczestniczek, które są gotowe), zostawiam kilka kadrów. Warsztaty wyjazdowe dla kobiet w kwietniu był wspaniałym doświadczeniem.

Podczas Warsztatów Psychologicznych „Obfitość” Ania Borowski, ekspertka od aromaterapii, opowiedziała uczestniczkom o wykorzystaniu olejków eterycznych w codzienności – zarówno w kryzysie, jak i w spokojniejszym czasie. To było wspaniałe dopełnienie warsztatów, tym bardziej, że wokół nas roztaczał się zapach obfitości, czyli dzika pomarańcza. Ania przygotowała prezenty dla uczestniczek i dobrała każdej z nas specjalną mieszankę dopasowaną indywidualnie do każdej osoby. Aniu, raz jeszcze Ci dziękuję!

Stałym punktem moich warsztatów są zawsze książki. Tym razem Wydawnictwo MT Biznes oraz Wydawnictwo Agora przygotowały dla moich uczestniczek książkowe prezenty. Zawsze cieszą mnie te momenty, gdy w ramach pracy nad warsztatami, zaglądam na strony Wydawnictw i dobieram książki do tematów, którymi się zajmujemy. Tym razem nie było inaczej, a w prezentowych torbach dla uczestniczek znalazły się książki, które szczególnie mnie poruszyły. Jakie to książki? Pokazałam je tutaj i tutaj.

Niezwykłe prezenty przyjechały też do nas z Bolesławca. Firma Andy Ceramika Bolesławiec przygotowała kubki obfitości 🙂 Każda uczestniczka otrzymała swój własny, ręcznie malowany kubek, który będzie przypominał o chwilach spędzonych pod górą Mogielica. Kubeczki idealnie wpisały się w nasz warsztatowy klimat, gdy ważne było skupienie na tym, co ważne, wartościowe i piękne.

Po każdych warsztatach mam taką myśl: to było coś wyjątkowego. Każde kolejne spotkania są dla mnie dowodem na to, że naprawdę potrzebujemy słuchać siebie, swoich potrzeb, swoich własnych głosów wewnętrznych. Podczas weekendu warsztatowego właśnie to się dzieje. Spokój i przygotowanie na następne życiowe wyzwania i cele – to daje takie spotkanie. Jestem bardzo wdzięczna, że mogę tak pracować.

Przed nami warsztaty w lipcu i we wrześniu | Są wolne miejsca.

Warsztaty psychologiczne Wędrówka

5-7 lipca 2024

Warsztaty Psychologiczne „Wędrówka” są propozycją dla tych kobiet, które szukają źródła swojej wewnętrznej siły i odporności psychicznej. Choć pełnią wiele różnych ról i mają wiele ambitnych celów, nie chcą już czuć się nimi przytłoczone. Podczas warsztatów chcą przyjrzeć się swoim przekonaniom i potrzebom – często tym nieuświadomionym.

Warsztat „Wędrówka” przyniesie plan działania, który ratuje w kryzysie, w obliczu życiowych wyzwań i wtedy, gdy nadejdzie czas na realizację swoich ambitnych celów.

Warsztaty psychologiczne Gotowość

27-29 września 2024

Warsztaty Psychologiczne „Gotowość” kieruję do kobiet, które stoją na rozdrożu. Być może są zmotywowane, wizualizują piękną przyszłość, inspirują się i czują, że nadchodzą zmiany. Jednocześnie mają poczucie, że jeszcze nie są gotowe na wykonanie tego pierwszego kroku. Czasem mają wrażenie, że same siebie sabotują, uniemożliwiają działania, stoją na swojej drodze.

Warsztat „Gotowość” przynosi odwagę, pomysły na działania i, co najważniejsze, samoakceptację, która staje się filarem zmiany.