Stawianie sobie celów ma w sobie jakąś magiczną moc. Często to dla mnie coś zupełnie niezrozumiałego. Jak to jest, że wystarczy poszukać w swoim wnętrzu i zapisać na papierze kilka myśli. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się nadzieja. Radość. Ekscytacja. Motywacja. Chęć podejmowania kolejnych działań. Odwaga. A nawet asertywność i większa wiara we własne możliwości.

Na półkach księgarni pojawiło drugie wydanie mojej książki 30 dni do zmian. Dokonaj życiowej metamorfozy w kilka tygodni.  Od czasu premiery pierwszej odsłony książki otrzymałam mnóstwo pytań o to, co znalazło się na jej kartach. Jednym z najczęstszych tematów była Lista 100 celów w życiu. Pojawiła się ona w pierwszym opisanym przeze mnie kroku do życiowej zmiany. Setki osób sporządziły swoje listy. Ja sama to zrobiłam, weryfikowałam i w rezultacie też wykreślałam kolejne pozycje z mojej ukochanej setki. Jestem przekonana, że gdybym te 16 lat temu nie zrobiła swojej pierwszej wersji tej listy, dziś byłabym w zupełnie innym miejscu w życiu.

Lista 100 celów w życiu dała mi mnóstwo odwagi do kroczenia swoją własną ścieżką. Pozwala spojrzeć na swoje dzisiejsze decyzje z innej, szerszej perspektywy. Sprawia też, że w tych trudniejszych momentach możemy przypomnieć sobie o tych celach, które są dla nas ważne.

CO może Ci dać lista 100 celów w życiu?

  • Lista tworzy nie tylko punkt zaczepienia do podejmowania decyzji. Często jest głównym drogowskazem w życiu. Dzięki określeniu tak rozbudowanej listy celów masz wielką szansę na realizację swojego planu na życie. To o wiele lepsze niż plan, jaki tworzą dla Ciebie inni ludzie.
  • Lista jest znakomitym rozwiązaniem, które wspiera wyznaczanie granic w relacjach. Gdy nie wiemy, czego chcemy w życiu, pozwalamy innym na kierowanie sobą. Często wiąże się to z wielką frustracją, niezadowoleniem z życia. Może też prowadzić do dużo większych kłopotów, na przykład do depresji. Im większą mamy świadomość naszych celów i pragnień, tym lepiej. Mamy wtedy jasność co do tego, jak powinno wyglądać nasze życie. Łatwiej przychodzi nam mówienie „nie” innym ludziom. Asertywność opiera się na rozumieniu tego, czego się pragnie.

Lista 100 celów może być Twoim wsparciem w kryzysie lub w obliczu życiowych zmian

Lista sprawia, że mamy jasny obraz zmian. Każdy z nas chyba zna to dojmujące odczucie, że w życiu musi coś się zmienić. Nie zawsze jednak wiadomo, co to by mogło być. Pragnienie zmiany może być niezwykle silne. Może też po prostu tlić się w naszym wnętrzu i męczyć każdego dnia przez wiele lat. Uświadomienie sobie, na czym te piękne zmiany miałyby polegać sprawia, że jesteśmy w stanie opracować strategię.

Lista sprawia, że pojawia się mnóstwo wiary, nadziei na wspaniałą przyszłość i motywacji do wysiłku – to lubię najbardziej. Stawianie celów ma terapeutyczną moc i pozwala zajrzeć w głąb siebie. Daje mnóstwo nadziei na to, że wydarzy się w życiu coś dobrego. Dla mnie osobiście każda taka lista jest też deską ratunkową w czasie kryzysu. Kiedy dzieje się źle lub muszę zmagać się z niezbyt sprzyjającym mi losem – to moment na działanie. Pamiętam o tym, co na mnie czeka, gdy tylko wygram z tym, co się dzieje teraz.

Dzięki liście możemy zrezygnować z rzeczy, które dziś nie zdają egzaminu. Uświadomienie sobie tego, czego się pragnie w piękny sposób podkreśla w naszym życiu te rzeczy, które są niepotrzebne. Weryfikujemy dzięki niej nasze życie. Możemy z czystym sumieniem rezygnować z tego, co nie służy. Wiemy, że mamy w zanadrzu coś o wiele piękniejszego.

O czym trzeba pamiętać podczas tworzenia Listy 100 celów?

  • Stwórz listę w czasie nie dłuższym niż tydzień. Rozwlekanie tego zadania nie tylko będzie frustrujące, ale też będzie zbyt płytkim doświadczeniem. Jeśli zadbasz o to, żeby jak najszybciej taką listę stworzyć, wiele zyskujesz. Masz szansę na dotarcie do tych marzeń, celów i ambitnych pragnień, które tkwią w najskrytszych zakamarkach Twojego umysłu.
  • Pamiętaj zarówno o rzeczach, które osiągniesz i odfajkujesz, ale też o tych, które zbudują Twój nowy styl życia. Na liście warto zamieścić rzeczy, które zrealizujesz i masz z głowy (np. skok ze spadochronem). Dobrze też pamiętać o tych rzeczach, które sprawią, że życie będzie zupełnie inne. Takim przykładem może być wdrożenie planu pielęgnacji czy codzienne tworzenie planu na kolejny dzień.
  • Postaraj się rozwinąć myśl. Niektóre cele są jasne i klarowne, tak jak wspomniany wcześniej skok ze spadochronem. Niektóre mogą pozostawić szerokie pole do popisu. Zadbaj zatem o to, aby samemu sobie opowiedzieć te niejasne cele. Zdrowy styl życia może być ogólnym hasłem. Może być też szerzej opisany tak, abyś wiedział, w którym momencie swojego życia osiągnąłaś ten cel.

Jak ułatwić sobie tworzenie Listy Celów?

  • W chwilach wątpliwości pomyśl o tym, co nie odpowiada Ci w tym, jak wygląda Twoje życie teraz. Czego Ci brakuje? Czego nie chcesz w Twoim życiu? Z czym chcesz skończyć? Jakie zadania, projekty, pomysły chcesz usunąć ze swojego życia? Takie negatywne myślenie ma wielki sens wtedy, gdy na Liście 100 celów znajdzie się to, czego chcesz zamiast tych niefajnych rzeczy w Twoim życiu. Mnie może nie odpowiadać to, że wieczory spędzam na kanapie przed telewizorem. Zamiast tego chcę przynajmniej 3 razy w tygodniu spędzić wieczór bardziej aktywnie – ćwicząc, spacerując, tańcząc.
  • Nie zawracaj sobie głowy żadną metodą stawiania celów. To nie jest moment na smartowanie celów czy tworzenie wokół całego tego procesu otoczki profesjonalnego tworzenia planów. W tym ćwiczeniu chodzi o nawiązanie kontaktu z samym sobą, o szukanie odpowiedzi w sobie. Chodzi o uruchomienie kreatywności i wizji swojego pięknego życia. Dlatego właśnie warto zrezygnować z całej tej coachingowo-psychologicznej filozofii i pobyć ze sobą sam na sam 😉

Wykorzystaj siłę Listy 100 Celów

Wierz w swoje możliwości, dobre zrządzenia losu i zmiany, których się nie spodziewasz. To w nich tkwi magia Listy 100 celów w życiu. Taką listę tworzysz na całe życie. Zakładanie już dziś, że nie masz szans zrobić czegoś w ciągu 20, 30 czy 50 lat, jest pozbawione sensu. Nie masz pojęcia, co wydarzy się w Twoim życiu. Nie wiesz, gdzie zaprowadzi Cię ścieżka, którą kroczysz dzisiaj. Stwórz zatem listę tak, aby patrzeć na ambitne plany i możliwości zarówno dzisiaj, jak i za kilka, kilkanaście lat. Za jakiś czas być może zdarzy się coś, co sprawi, że niemożliwy do realizacji cel dzisiaj, stanie się osiągalny w przyszłości. A może stanie się tak wcześniej niż się spodziewasz?

Pamiętaj, że lista nie określa wszystkich celów Twojego życia. Prawdopodobnie po drodze wymyślisz wiele innych planów, a może nawet zrezygnujesz z pozycji w swojej złotej setce. To, co teraz robisz, oddaje Twoje potrzeby, pragnienia i marzenia dzisiaj. Możesz je zmienić. Zawsze możesz na chwilę odłożyć ich realizację. Możesz zrezygnować. Możesz stworzyć nową Listę 100 celów w życiu.

Instrukcja

Lista 100 celów to informacja. Informacja od siebie samego. Dokonywanie jakichkolwiek zmian w życiu wymaga uświadomienia sobie swoich marzeń, pragnień i wizji wspaniałego życia. Niektóre z tych rzeczy kryją się głęboko w każdym z nas. Ich odnalezienie wymaga zatem odrobinę dłuższej pracy i wysiłku. Co zyskujemy? Spisanie całej, długiej listy 100 celów w życiu otwiera oczy na wiele spraw. Pomaga w ustaleniu priorytetów i dodaje motywacji do codziennych działań, a także odwagi podczas podejmowania decyzji.

Pamiętaj: zadanie nie będzie skończone do momentu, w którym na Twojej liście znajdzie się 100 celów. Postaraj się patrzeć na swoje życie optymistycznie. Nie ograniczaj się. Nie szukaj od razu potencjalnych trudności czy nie spodziewaj się niepowodzeń. Ustal (przynajmniej na czas tworzenia listy), że nic Cię nie ogranicza. Zwróć uwagę na to, że tworzysz listę 100 celów w życiu. Oznacza to, że w każdym momencie Twojego życia może zdarzyć się coś, co urzeczywistni cel, który dziś wydaje się nieosiągalny.

Zadanie: Przyjmij, że liczba 100 określa moment, w którym realizujesz to ćwiczenie. Postaraj się zakończyć ćwiczenie w ciągu tygodnia – wtedy dotrzesz do swoich pragnień i nie rozwleczesz się w czasie. Im szybciej stworzysz listę, tym lepiej.

Kategorie celów

Poniżej znajdziesz przykłady kategorii, dzięki którym możesz posegregować swoje cele. Pamiętaj jednak o tym, że nie oznacza to, że nie możesz ich zmienić. To Twoja lista celów, dopasuj ją do siebie.

  • kariera
  • zdrowie i uroda
  • związki, relacje, rodzina
  • umiejętności
  • miejsca do odwiedzenia
  • rzeczy do doświadczenia
  • sprawy materialne
  • własny rozwój
  • hobby
  • inne cele, które chcesz zrealizować w swoim życiu

Arkusze z Listą 100 celów znajdziesz w darmowych Wspierających Listach „Bliżej siebie”.

Jeśli chcesz wykorzystać swój potencjał i rozwijać się po swojemu, zacznij ze mną pracować.

Dołącz do kursu Stań się najlepszą wersją siebie. Przez pół roku pracuj ze mną nad życiową równowagą, uwalnianiem swojego potencjału i poznawaniem siebie w pełni. Jeśli:

  • Masz dość udawania, że Twoje potrzeby, myśli i uczucia są mniej ważne niż potrzeby, myśli i uczucia innych ludzi.
  • Masz dość wchodzenia w rolę swojego największego krytyka.
  • Masz dość spełniania czyichś oczekiwań i realizowania pomysłów na to, jak ma wyglądać Twoje życie.
  • Masz dość mojej niewiedzy. Kim jesteś? Czego potrzebujesz, co jest dla Ciebie ważne, jak ma wyglądać Twoje życie i czym jest dla Ciebie szczęśliwa codzienność?

Dołącz do półrocznego kursu psychologicznego i stań się najlepszą wersją siebie.

Dodaj komentarz